Jak chronić się przed skażoną wodą w kranie?

2016-03-03 08:00:00 (ost. akt: 2016-03-02 14:44:26) Artykuł sponsorowany
Jak chronić się przed skażoną wodą w kranie?

Autor zdjęcia: Desposit photos

Skąd wiedzieć, że woda w kranie naprawdę jest zdatna do picia? Czy woda, na której gotujemy i w której się myjemy, szkodzi zdrowiu? Podajemy ją dzieciom, myjemy w niej zęby, zanurzamy się w wannie... Czy na pewno nie nastawiamy się na potencjalne zagrożenia?

Ostatnie wydarzenia w Kortowie i innych dzielnicach Olsztyna, gdzie w wodzie z kranu znaleziono bakterie E. Coli, zaniepokoiły mieszkańców. Ile zagrażającej zdrowiu wody trafiło już do naszych kuchni i łazienek?

Za jakość wody odpowiadają lokalne stacje wodociągowe. Regularnie monitorują jakość wody. Jeśli pojawią się w niej chorobotwórcze bakterie lub zanieczyszczenia chemiczne, stacje przestają dostarczać wodę.

- O czystą wodę dziś jest coraz trudniej – tłumaczy dr inż. Adam Lisiak, zajmujący się badaniem czystości wody i metodami jej uzdatniania - Do naturalnych zasobów wodnych przedostają się zanieczyszczenia z powietrza oraz ścieki z zakładów chemicznych. W wodzie można więc znaleźć substancje niebezpieczne. Nie bez szkody dla zdrowia są także związki chloru używane w stacjach wodociągowych jako środek dezynfekujący.

http://m.wm.pl/2016/03/orig/fit-aqua-logo-uzupelniajace-rgb-296424.jpg

Jak chronić się przed tą nie do końca czystą wodą?


Jeżeli woda ma barwę (na przykład jest zielonkawa lub żółta, pozostawia osad), albo ma nieprzyjemny zapach chloru – nie używajmy jej do gotowania i płukania ust. Przeczekajmy, aż wodociągi usuną awarię. Warto też regularnie sprawdzać komunikaty na stronie lokalnych zakładów wodociągowych. Woda kupowana w butelkach lub filtrowana w dzbanku może nas poratować w awaryjnych sytuacjach, pamiętajmy jednak, aby ją wypijać w ciągu kilku godzin. Woda stojąca stanowi doskonałą pożywkę dla bakterii. Bywa również tak, że woda kranowa jest zanieczyszczana wtórnie przez złej jakości, skorodowane rury, które doprowadzają ją do budynku.

Najbezpieczniejszym i najtańszym rozwiązaniem jest filtracja molekularna. Odwrócona osmoza to proces, który usuwa z wody wszelkie zanieczyszczenia, w tym metale ciężkie. To także jedyny sposób, by pozbyć się bakterii. Nowoczesne filtry osmotyczne wyposażone są także w mineralizator z naturalnego dolomitu. To on sprawia, że woda z filtra jest nie tylko idealnie czysta, ale także doskonale zbilansowana i odżywcza.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB