Zdrowe owoce gujawy

2016-03-17 11:11:08 (ost. akt: 2016-03-17 11:18:24)
Zdrowe owoce gujawy

Autor zdjęcia: Pixabay.com

Owoce gujawy i ich przetwory zawierają mnóstwo witamin m.in. C, PP oraz mają właściwości antyseptyczne, bakteriobójcze, łagodzące, a nawet odchudzające.

Gujawa (inaczej: guawa) pochodzi z Ameryki Środkowej i Południowej, gdzie odkryta została przez hiszpańskich konkwistadorów. Obecnie gujawa uprawiana jest również w wielu innych częściach świata, przede wszystkim w regionach tropikalnych i subtropikalnych. Rośnie na wiecznie zielonych krzewach, dochodzących do 10 m wysokości, same owoce zaś swoim wyglądem przypominają gruszkę — stąd zapewne polska nazwa owocu — gruszla. Miąższ przypomina grejpfruty czy arbuzy. W naturalnych warunkach gujawę spożywa się na surowo lub wykorzystuje do przygotowywania sałatek i deserów — zmiksowane owoce są bowiem doskonałą bazą do kremów, musów, lodów czy orzeźwiających koktajli.

Gujawa ma właściwości antyseptyczne, bakteriobójcze, łagodzące, a także odchudzające. Dzięki zawartości przeciwutleniacza, zwanego kwercetyną, owoc ten jest pomocny w profilaktyce leczenia chorób wzroku, szczególnie zaćmy. Ze względu na dużą zawartość kwasu foliowego, gujawa polecana jest kobietom w ciąży jako uzupełnienie diety i naturalny sposób na przeciwdziałanie ewentualnym wadom rozwojowym płodu. Dodatkowo, owoc ten ma bardzo dużą zawartość witaminy C, PP, prowitaminy A oraz witamin z grupy B, jest także doskonałym źródłem fosforu, magnezu, potasu i żelaza. Dzięki wysokiej zawartości błonnika, gujawa obecna w diecie pomaga walczyć ze zbędnymi kilogramami poprzez obniżenie łaknienia i przyspieszenie przemiany materii, a dodatkowo — co ważne także dla cukrzyków — zmniejsza wchłanianie cukru we krwi.

W przemyśle spożywczym owoce gujawy wykorzystywane są przede wszystkim w produkcji herbat, galaretek, dżemów oraz soków. Sok z gujawy posiada specyficzny słodko-kwaśny smak, który doskonale komponuje się np. z aromatem pomarańczy i delikatnym smakiem jabłek. Jest zalecany w leczeniu astmy, korzystnie wpływa na serce, mózg, a także cały układ pokarmowy.
Jeden średniej wielkości owoc gujawy zawiera podwójną dawkę dziennego zapotrzebowania na witaminę C. Podobne właściwości zawiera sok — pod warunkiem, że wybierzemy produkt tłoczony na zimno. kr

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB