Jak walczyć z grzybicą stóp

2016-03-26 05:28:02 (ost. akt: 2016-03-24 14:33:33)
Jak walczyć z grzybicą stóp

Autor zdjęcia: Pixabay.com

Grzybica to temat wciąż wstydliwy, który kojarzy się głównie z brakiem higieny. Jest to jedna z jej przyczyn, ale oczywiście nie jedyna. Do zakażeń może dochodzić tam, gdzie stale utrzymuje się wilgoć. Jak ustrzec się infekcji grzybiczej?

Grzybica to choroba wywołana przez grzyby z rodzaju dermofitów. Najczęściej atakuje nasze stopy. Pierwsze objawy to zmiany między palcami. W tym miejscu naskórek staje się pomarszczony i wilgotny, powstają pęcherzyki i nadżerki. Na początku zmiany powodują swędzenia, które po pewnym czasie zamienią się w uporczywy ból.

W naszym otoczeniu żyje mnóstwo grzybów, które w większości przypadków nie wywołują żadnych nieprzyjemnych dolegliwości. Zdarza się jednak, że z jakiegoś powodu nasza odporność znacznie się zmniejsza. W takim przypadku mówimy o grzybicy oportunistycznej, pojawiającej właśnie w sytuacji zachwiania równowagi organizmu. Często jest to spowodowane bardzo poważnymi przewlekłymi schorzeniami. W takim przypadku leczenie głównej przyczyny osłabienia powinno przynieść efekt w walce z grzybami.

Zdrowa skóra jest o wiele mniej narażona na różnego rodzaju infekcje grzybicze. Do zakażenia dochodzi, kiedy patogen trafia w miejsce, w którym skóra jest z jakiejś przyczyny uszkodzona. Takim sytuacjom sprzyja niestety coraz powszechniejsza otyłość. Grzybica atakuje w tym przypadku miejsca między fałdami skórnymi. Możliwość wystąpienia grzybicy wzrasta również u osób cierpiących na nadmierną potliwość. Jeżeli z tego powodu zmiany grzybicze stają się uporczywe i przewlekle, należy wybrać odpowiedni sposób na zmniejszenie potliwości.

Jak już pisaliśmy — grzybica najczęściej występuje na stopach. W końcu to właśnie one, jako jedyne w pewnych sytuacjach pozostając bez ochrony, narażone są na grzyby. Do zakażeń często może dochodzić w takich miejscach jak wspólne prysznice, siłownia czy sauna. Dlatego powinniśmy zadbać szczególnie o ochronę naszych stóp podczas ćwiczeń czy kąpieli. Wychodząc do klubu fitness zawsze powinniśmy mieć ze sobą klapki. Oszczędzi to nam wiele nieprzyjemności związanych z infekcjami. Grzyby rozwijają się najlepiej w środowisku o wysokiej temperaturze i wilgotności. Dlatego bardzo ważny jest wybór odpowiedniego obuwia i skarpetek. W miarę możliwości powinniśmy unikać syntetycznych materiałów, które nie przepuszczają powietrza, co tworzy idealny klimat dla rozwoju grzybicy.

Na różnego rodzaju infekcje grzybicze bardziej są narażone osoby starsze, ale nie oznacza to, że młodzież jest na nie odporna. Warto stosować się do powyższych porad bez względu na wiek. kraw

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB