Kleszcze już atakują

2016-04-01 05:28:02 (ost. akt: 2016-03-31 14:37:15)
Kleszcze już atakują

Autor zdjęcia: Pixabay.com

Odkleszczowe zapalenie mózgu to zespół neurologicznych komplikacji występujących po zakażeniu flawiwirusami przenoszonymi przez kleszcze.

Zima była łagodna, więc kleszcze mają się dobrze i są już aktywne. Te małe stworzenia mogą przenosić bardzo groźne choroby np. odkleszczowe zapalenie mózgu. Źródłem odkleszczowego zapalenia mózgu jest pokąsanie przez zakażonego kleszcza (osobnika dorosłego, nimfę, niemal niewidoczną larwę) lub kontakt z jego zakażonymi płynami ustrojowymi. Zakażenie szerzy się również drogą pokarmową na skutek spożycia niepasteryzowanego mleka zakażonego zwierzęcia.

Opisano trzy typy kleszczowego zapalenia mózgu: środkowoeuropejski (występujący w Polsce), syberyjski, dalekowschodni.

Okres wylęgania choroby wynosi od 7 do 14 dni. Pierwotne zakażenie w większości przebiega bezobjawowo lub ma charakter grypopodobny. Druga faza zakażenia ma miejsce w 7-14 dni po wystąpieniu objawów grypopodobnych. Po zaobserwowaniu objawów należy zgłosić się do lekarza. Zabronione jest wykręcanie kleszcza palcami oraz za pomocą substancji natłuszczających. Może to spowodować zatkanie tchawek kleszcza, a następnie jego wymioty, które przyśpieszają przedostanie się bakterii i wirusów. Alternatywą dla pęsety są miniaturowe pompki ssące, plastikowe „kleszczołapki“ dostępne w aptekach. Jeśli nie jesteśmy pewni, że umiemy usunąć kleszcza, należy zgłosić się do lekarza.

Po usunięciu kleszcza należy: dokładnie umyć ręce, zdezynfekować miejsce ukłucia wodą utlenioną lub 40-proc. alkoholem, obserwować miejsce po ukłuciu, jeśli wystąpi niepokojąca zmiana skonsultować się z lekarzem. kr

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. DO "ugodzony" #1967411 | 77.252.*.* 3 kwi 2016 12:01

    Tak Baranie i przy okazji inne pożyteczne i niezbędne w ekosystemie owady, bezkręgowce, płazy itp...

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. ugodzony #1966142 | 89.231.*.* 1 kwi 2016 17:09

    poprawność i przepisy nie pozwalają na wypalanie traw,wyobrażcie sobie ile tego barachła by wyginęło.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz