Przychodzi baba do lekarza, a lekarz… jest online

2016-04-14 15:48:21 (ost. akt: 2016-04-14 15:51:24)
12 października darmowe konsultacje w Płońsku będzie prowadziło sześciu lekarzy

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu.

Autor zdjęcia: sxc.hu

45% pacjentów, zniechęconych tłumami w przychodniach, próbuje samodzielnie diagnozować schorzenia na podstawie zwykle nierzetelnej wiedzy z internetu. Lekarze dostrzegają problem i coraz częściej przenoszą działalność do sieci, gdzie służą fachową poradą na odległość, bez wychodzenia z domu. Czy konsultacje online to przyszłość?

Nie wszystkie problemy zdrowotne wymagają wizyty w gabinecie lekarskim. „Zdalnie możemy przeanalizować wyniki badań diagnostycznych lub omówić zagadnienia z zakresu profilaktyki. Internetowa forma kontaktu jest szczególnie ważna dla młodych matek, które chcą natychmiast skonsultować niepokojące objawy u dziecka lub zasięgnąć porady na temat jego pielęgnacji” – mówi lek. med. Paulina Nowak.

Marzenie pacjentów o szybkim i łatwym dostępie do lekarza powoli spełnia się dzięki nowoczesnym technologiom. Platformy telemedyczne umożliwiają sprawny kontakt ze specjalistą. Sami decydujemy, czy chcemy się z nim skonsultować natychmiast, czy wolimy umówić się na wizytę w innym, odpowiednim terminie.

Z lekarzem porozmawiamy online, używając aplikacji mobilnej na telefonie lub siedząc przed komputerową kamerą. Jeśli jej nie mamy, możemy ograniczyć się do samej rozmowy lub skorzystać z czatu.

Wideokomunikacja nie jest wyłącznie domeną nowoczesnych pacjentów. Także lekarze korzystają z tej formy porozumiewania się. Telekonsylia pozwalają pokonać odległość i uzyskać przydatne informacje od przedstawicieli innych specjalizacji, dzięki czemu można ustalić najlepszy sposób leczenia pacjenta.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB