Jak leczyć ból głowy

2016-04-22 05:19:28 (ost. akt: 2016-04-20 15:24:50)

Niewyspanie, przemęczenie, nadużywanie alkoholu to główne przyczyny dręczącego nas bólu głowy. A co, kiedy ataki bólu pojawiają się nagle i regularnie powracają, być może trzeba lepiej się przyjrzeć swojemu stylowi życia.

Według badań przeprowadzonych przez International Headache Society, stres może być przyczyną nawet 80 proc. bólów głowy. Powoduje on wydzielanie się kortyzolu oraz adrenaliny — hormonów walki — których wysoki poziom może powodować nie tylko ból, ale też nudności. I chociaż tę przyczynę bólów, ciężko całkowicie wyeliminować w dzisiejszym świecie, warto poświęcić chwilę na naukę technik relaksacyjnych, które pomogą ją ograniczyć.

Bezsenność i nieregularny sen to kolejne z powodów, przez które mogą się pojawiać bóle. Zazwyczaj problemy z zasypianiem są wynikiem niskiego poziomu serotoniny w organizmie. Prowadzi to ostatecznie do rozszerzania się naczyń krwionośnych w mózgu oraz zbyt dużej aktywności nerwu trójdzielnego — głównego nerwu odpowiedzialnego za migreny. Bólom można zapobiegać, chodząc spać zawsze o tej samej porze, ograniczając kofeinę oraz ćwicząc regularnie. Część zakończeń nerwu trójdzielnego odbiera bodźce pochodzące z przegrody nosowej. Oznacza to, że u niektórych osób także zapach może być czynnikiem wyzwalającym migrenę. Przy kolejnym ataku, można spróbować przypomnieć sobie, czy tego dnia nie byliśmy narażeni na jakąś szczególnie intensywną woń. Odnalezienie związku między konkretnym zapachem, a pojawiającym się bólem pomoże uniknąć go w przyszłości.

Silne sztuczne światło, blask komputera oraz słońce także sprzyjają powstawaniu bólu. Najprościej uchronić się, zaczynając od wymiany żarówek i świetlówek na delikatniejsze. Jeśli natomiast dużo pracujesz na komputerze, pomocny może okazać się ekran lub folia antyodblaskowa. Natomiast w domu śnieżnobiałe ściany można przemalować na mniej intensywne kolory. A jeśli nie mamy akurat ochoty na remont, wystarczy powiesić przynajmniej kilka dużych obrazów, które będą absorbować nadmiar odbijającego się światła.

Wyzwalać ból głowy mogą też niektóre produkty spożywcze. Oczywiście tylko wtedy, gdy jesteśmy podatni na działanie substancji w nich zawartych. Takich predyspozycji nie da się jednak zbadać, trzeba więc zwyczajnie zwrócić baczniejszą uwagę na rzeczy, które zjedliśmy na kilka godzin przed pojawieniem się bólu. Szczególnie, jeśli było to wino, ser pleśniowy, przetworzone mięso, lub czekolada. Produkty te zawierają tyraminę lub fenyloalaninę albo azotany. Większość ludzi nie reaguje na te substancje silnie, nadmiar lub szczególna wrażliwość może jednak powodować powstawanie migreny. kr

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB