Jak dobrać okulary przeciwsłoneczne?

2016-04-29 05:07:13 (ost. akt: 2016-04-28 12:12:30)
Jak dobrać okulary przeciwsłoneczne?

Autor zdjęcia: Hoya

Coraz więcej słonecznych dni, trzeba więc pamiętać, że poza licznymi zaletami, promieniowanie słoneczne niesie także spore zagrożenia, przede wszystkim dla naszych oczu. Jak mądrze chronić wzrok przed słońcem?

Okulary przeciwsłoneczne są skuteczne, gdy nie traktujemy ich jako modny dodatek do ogólnego wyglądu. Zdarza się, że gdy słońce zaczyna razić, bez zastanowienia kupujemy okulary przeciwsłoneczne na mijanych po drodze straganach i stoiskach. Tymczasem głównym zadaniem okularów przeciwsłonecznych jest ochrona — nie tyle przed oślepiającym światłem, ale przede wszystkim przed promieniami UVA i UVB. Osoby, które nie chronią wzroku używając dobrych okularów przeciwsłonecznych narażają swoje oczy na szkodliwe działanie tych promieni.

Przedostające się do oka promienie UVA i UVB mogą stać się źródłem wielu chorób, takich jak zaćma, skrzydlik czy nawet czerniak. Mogą też prowadzić do degeneracji plamki żółtej (centralnej części siatkówki odpowiedzialnej za ostrość widzenia i rozpoznawanie szczegółów) oraz dość częstego latem zapalenia spojówek, zaczerwienienia, łzawienia czy pieczenia oczu. Latem bez okularów przeciwsłonecznych w zasadzie nie powinniśmy wychodzić z domu.
Samo zabarwienie soczewek okularowych nie wystarczy — stopień ochrony przed UV zależy od materiału z jakiego wykonane są soczewki oraz rodzaju zastosowanych uszlachetnień. Soczewki okularowe wykonane z materiału o indeksie wyższym bądź równym 1.53 gwarantują nam pełną ochronę przed promieniowaniem UV. Natomiast jeżeli wybieramy soczewki z materiału o indeksie 1.50, warto poprosić wówczas o dodatkowy filtr UV 400, który zapewni nam 100 proc. ochronę przed szkodliwym promieniowaniem.
Osobom szukającym uniwersalnych rozwiązań z pewnością przypadną do gustu okulary z soczewkami fotochromowymi. Ich niewątpliwą zaletą jest fakt, że automatycznie zmieniają swoje zabarwienie w zależności od natężenia światła (reagują na promienie UV).

Jeśli natomiast mamy w planie długie i częste przebywanie na słońcu i potrzebujemy okularów na ostre słońce np. na plażę (lub śnieg) to zarówno osoby bez wady wzroku, jak i potrzebujące korekcji, powinny zaopatrzyć się w okulary przeciwsłoneczne.
Osoby spędzające sporo czasu nad wodą, wiedzą jak oślepiające potrafią być promienie słoneczne odbijające się od jej powierzchni. Najlepszym sposobem na uniknięcie takich odblasków są okulary z soczewkami polaryzacyjnymi. Blokują one określone fale światła, redukują irytujące refleksy i zapobiegają tym samym mrużeniu oczu. Inną zaletą polaryzacji jest zwiększenie kontrastu widzenia. Dodatkowo okulary z soczewkami polaryzacyjnymi gwarantują pełną ochronę przed promieniowaniem UV. kr

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB