Żelazo kontra anemia

2016-05-15 09:00:00 (ost. akt: 2016-05-13 09:48:24)
Żelazo kontra anemia

Autor zdjęcia: Pixabay.com

Anemia jest stanem chorobowym spowodowanym wieloma czynnikami. Zapadamy na nią wówczas, gdy nasz organizm produkuje zbyt mało czerwonych krwinek. Te z kolei odpowiedzialne są za prawidłowe funkcjonowanie narządów.

Anemia jest schorzeniem spowodowanym różnymi czynnikami m.in. genetycznymi, środowiskowymi, żywieniowymi. W zależności od rodzaju niedokrwistości inne są jej przyczyny, zaś cechą wspólną jest brak czerwonych krwinek oraz zmniejszenie erytrocytów w szpiku kostnym. Anemia jest czasem objawem groźnych schorzeń.

Przyczyny anemii


Wśród przyczyn powstawania anemii wyróżniamy m.in.: utratę krwi np. w wyniku urazów, operacji czy podczas obfitych miesiączek, dietę ubogą w żelazo i kwas foliowy, złe wchłanianie żelaza z pożywienia, które może być spowodowane np. usunięciem części lub całości żołądka, celiakią, niewydolność szpiku kostnego, wrzodami, hemoroidami, uboczne działanie leków, choroby pasożytnicze przewodu pokarmowego, szczególnie robaczyce, zakażenie układu moczowego.

Nie lekceważ objawów


Chory, który nie wie, że cierpi na niedokrwistość, może lekceważyć pierwsze objawy i zrzucać je na zmęczenie czy przepracowanie, gdyż pierwszymi objawami jest ogólne osłabienie. Spowodowane jest ono zmniejszeniem liczby krwinek czerwonych i stężenia hemoglobiny, co skutkuje gorszym zaopatrzeniem tkanek w tlen.

Ważnym objawem są zaburzenia ze strony układu nerwowego, którego tkanki są szczególnie wrażliwe na niedotlenienie. Chory może mieć zawroty głowy, może być rozkojarzony, szybko się męczyć.

Podstępna choroba


Choroba rozwija się powoli, więc możemy przegapić jej pierwsze symptomy. Na pewno warto zwrócić uwagę na ciągnące się tygodniami ogólne osłabienie. Poza tym mogą występować problemy gastryczne np. zaparcia i wzdęcia oraz inne, takie jak łamliwość paznokci czy wypadanie włosów. Osoba cierpiąca na niedokrwistość jest blada, nie ma apetytu. Dokuczają jej ponadto kołatanie serca, szum w uszach, senność.

Jeśli zauważysz u siebie przynajmniej kilka takich objawów nie zwlekaj z wizytą u lekarza rodzinnego. Lekarz zleci potrzebne badania, na podstawie których postawi diagnozę i rozpocznie leczenie.

kr

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Anna #2034116 | 64.62.*.* 26 lip 2016 18:28

  W moim przypadku też pomogła Chela Ferr bio complex. Bardzo dobrze przyswajalne żelazo, dzięki zawartości witamin z grupy B w suplemencie. Zaledwie po miesiącu brania morfologia była znacznie lepsza i w dodatku suplement nie wywołał żadnych skutków ubocznych, jak żelazo które brałam wcześniej.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Aga #2001533 | 46.228.*.* 29 maj 2016 22:40

  Anemia to nic przyjemnego, więc lepiej reagować na pierwsze symptomy. Jeśli przemęczenie się u kogoś przeciąga, to lepiej iść z tym do lekarza albo od razu na badania krwi. Czasem, jeśli żelazo jest tylko trochę poniżej normy wystarczy dobry suplement, by poczuć się zdecydowanie lepiej. Sama brałam Chela ferr bio complex i po miesiącu wyniki miałam już w normie. Wyniki wynikami, ale najważniejsze było to, że wróciła mi energia do życia :)

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Karolina #1994428 | 5.173.*.* 17 maj 2016 12:13

  Ja miałam bardzo podobne objawy do opisanych, zaczęłam pic sok z buraków, kupiłam nawet sokowirówkę z panasonica , bo blenderem ciężko mi było blendowac codziennie kilka szklanek soku, troszke się polepszyło, ale słyszałam też że pokrzywa jest dobra, to prawda?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz