Chroń oczy dziecka przed słońcem

2016-05-19 05:45:39 (ost. akt: 2016-05-18 15:48:52)
Chroń oczy dziecka przed słońcem

Autor zdjęcia: Hoya

Słoneczne dni sprawiają, że już myślimy o wakacjach, wypatrujemy nowych kostiumów, kupujemy kremy z filtrami. A co z naszymi oczami? Byle jakie okulary bez filtrów mogą nie spełnić zadania. Szczególnie dotyczy to oczu dzieci.

Oczy naszych maluszków także narażone są na szkodliwe promieniowanie słoneczne. W przypadku promieni UVA do siatkówki malucha dociera 90 proc. UVB — ponad 50 proc. Dzieje się tak, ponieważ dzieci mają szersze źrenice niż dorośli. W efekcie do 18. roku życia oczy młodego człowieka zaabsorbują około 80 proc. promieniowania UV, jakie dotrze do nich w ciągu całego życia. Pamiętajmy przy tym, że oczy dziecka najintensywniej rozwijają się do 6. roku życia i wszelkie uszkodzenia powstałe podczas jego kształtowania się mogą skutkować poważnymi problemami zdrowotnymi w przyszłości, takimi jak zaćma, zwyrodnienia plamki żółtej czy nowotworów delikatnej skóry powiek.

Czapka z daszkiem, parasol czy namiot mogą nie być wystarczającą ochroną oczu dziecka przed słońcem. Chociaż pozostając w cieniu maluch nie jest wystawiony na bezpośrednie działanie promieniowania, do jego oczu wciąż dostają się wiązki UV o szkodliwym działaniu.

Dlatego też trzeba dodatkowo chronić oczy maluchów np. odpowiednio dobranymi okularami przeciwsłonecznymi. Ze względu na wagę sprawy warto też odpuścić sobie okulary sprzedawane na ulicy, czy nadmorskich plażach, gdyż mogą one być pozbawione filtra UV.

Okulary dla dziecka powinny dobrze przylegać do jego twarzy. Dobrze, jeśli szkła pokryte są powłoką antyrefleksyjną UV Control. Ta specjalna warstwa blokuje odbijające się od wewnętrznej strony soczewek promienie UV oraz chroni wzrok przed ich szkodliwym działaniem.

Poza ochroną oczu równie ważna jest dbałość o skórę dziecka, szczególnie podczas najbardziej słonecznych miesięcy. Kremy dla dzieci z wysokim filtrem, nakrycia głowy, a także odpowiednia odzież — najlepiej bawełniana i przewiewna, stanowią podstawowy zestaw, dzięki któremu każda aktywność na świeżym powietrzu będzie przyjemna i korzystna dla zdrowia.
oprac. kr

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB