Wygraj walkę ze złym stresem

2016-06-10 05:07:46 (ost. akt: 2016-06-09 09:12:46)
Wygraj walkę ze złym stresem

Autor zdjęcia: Pixabay.com

Przewlekły, silny stres powoduje nadmierne wytwarzanie adrenaliny i pobudzenie całego układu nerwowego, co z kolei wywołuje natychmiastowy wzrost ciśnienia tętniczego krwi, drżenie rąk, suchość w ustach. Jak sobie z tym radzić?

Najczęstsze objawy długotrwałego stresu to drżenie mięśni rąk i nóg, kołatanie serca, suchość w ustach, potliwość dłoni, biegunka, bóle głowy, zaciskanie pięści i zębów, sztywnienie karku. Kiedy pacjent zauważy u siebie takie dolegliwości i będą się one powtarzać, powinien zgłosić się do lekarza.

Ponieważ stres towarzyszy nam każdego dnia, warto nauczyć się go kontrolować szczególnie teraz, kiedy czynników potęgujących jest więcej. Najbardziej popularne techniki redukujące nadmierny stres to m.in. regularna aktywność fizyczna. Podczas ruchu napięte mięśnie rozluźniają się i poprawia się krążenie. Organizm dotlenia się. Ćwiczenia poprawiają ogólne samopoczucie i pozwalają na nabranie dystansu do codziennych problemów.

Ludzie zajmujący się w wolnym czasie swoim hobby zdecydowanie rzadziej cierpią z powodu problemów związanych ze stresem. Oddając się ulubionym zajęciom, zapominamy chwilowo o problemach i dajemy organizmowi czas na regenerację sił przed powrotem na „pole walki“.
Kolejna grupa, to metody umysłowe. Zaliczamy do niej medytację, hipnozę czy techniki wizualizacyjne.

W walce ze stresem bardzo ważne są kontakty z ludźmi. Nic tak nie pomaga niż spotkanie i rozmowa z kimś życzliwym.

Nie zapominajmy o kontaktach z innymi ludźmi. Rozmowa jest najprostszą metodą walki ze stresem. Niektórym ludziom wystarczy, że opowiedzą komuś o swoich zmartwieniach i od razu czują się lepiej. Jeżeli twoje problemy nie nadają się do opowiedzenia, zapisz je na kartce. Tę metodę zalecają niektórzy psychologowie, ponieważ okazuje się, że zmartwienia przelane na papier dają się łatwiej kontrolować, dzięki czemu poziom stresu znacznie się obniża.
kr

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB