Dziś Światowy Dzień Krwiodawcy. Oddaj krew i uratuj komuś życie

2016-06-14 08:00:00 (ost. akt: 2016-06-13 15:52:44)

14 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Krwiodawcy. W tym roku hasło przewodnie kampanii to „Krew łączy nas wszystkich”. Celem tegorocznych obchodów jest podziękowanie krwiodawcom i podkreślenie aspektu "dzielenia się" i więzów łączących ich z pacjentami.

Dziś Światowy Dzień Krwiodawcy. Oddaj krew i uratuj komuś życie
Obchodom Światowego Dnia Krwiodawcy przyświaca hasło „Dziel się życiem, oddaj krew". Co roku 14 czerwca pacjenci dziękują honorowym krwiodawcom za dzielenie się tym cennym płynem z potrzebującymi. Dzień ten ma na celu również zwiększenie świadomości potrzeby regularnego oddawania krwi.

W tym dniu w całej Polsce w Regionalnych Centrach Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa będzie można oddać krew i zapoznać się z ideą honorowego krwiodawstwa.

W olsztyńskim oddziale RCKiK obecnie brakuje niemal każdej grupy krwi. Najgorzej sytuacja wygląda z grupami 0Rh+, 0Rh-, ARh+ i BRh-. Te grupy krwi wydawane są tylko w stanach ratujących życie. Nieco lepiej sytuacja wygląda z grupami ARh- i ABRh-, tych grup wystarczy na 2-4 dni. Najmniejsze zapotrzebowanie jest na grupy BRh+ i ABRh+. Jednak każda pomoc jest bezcenna.

mos

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB