Polacy najchętniej jedzą mięso, ziemniaki i pieczywo

2016-06-20 10:39:04 (ost. akt: 2016-06-20 13:51:23)
Polacy najchętniej jedzą mięso, ziemniaki i pieczywo

Zdjęcie jest tylko ilustrajcą do tekstu

Autor zdjęcia: pixabay.com

Prawie 50 proc. Polaków na obiad je mięso, a 42 proc. ziemniaki. Ciągle mało popularne są kasze i ryby. Kaszę jada jedynie 2 proc., a niecałe 4 proc. wybiera rybę. 84 proc. rodaków na śniadanie je pieczywo, a tylko 4 proc. zupę mleczną.

Naukowcy z Instytutu Filozofii i Socjologii PAN zbadali zwyczaje żywieniowe Polaków. Sprawdzili, co najchętniej jemy, o jakich porach i czy różne grupy społeczne mają odmienny gust żywieniowy.

Na obiad najczęściej wybieramy mięso (48 proc.), ale tylko niecałe 4 proc. wybiera rybę. Najpopularniejszym dodatkiem do głównego posiłku są ziemniaki (42 proc.). Po ryż sięga jedynie niecałe 4 proc. rodaków, po frytki 1,5 proc., a po kasze 2 proc. 34 proc. decyduje się na warzywa niegotowane, surówkę lub sałatę, a po warzywa gotowane i pieczone 16 proc. Prawie 40 proc. na obiad je zupę, a tarty, owoce morza, pizzę, hamburgery czy kebab, niecałe 1 proc.

Na śniadania Polacy najchętniej wybierają pieczywo, aż 84 proc. Ponad 46 proc. do pieczywa wybiera wędlinę. Na różnego rodzaju sery decyduje się 16,7 proc. rodaków, na sery twarogowe i homogenizowane 14 proc., a na jaja 8 proc. badanych. Potrawy typowo śniadaniowe, jak zupa mleczna czy płatki nie są w naszym kraju tak popularne. Na tę pierwszą decyduje się 4 proc., a na płatki 5 proc. 26 proc. włącza do swojego śniadaniowego menu warzywa, a 5 proc. woli jeść pierwszy posiłek na słodko. Podobnie wyglądają posiłki na kolację.

60 proc. kobiet i 65 proc. mężczyzn najbardziej lubi polskie tradycyjne potrawy. Kobiety częściej jedzą warzywa (60 proc.), a wśród mężczyzn to tylko 35 proc. Lekkie i mało kaloryczne potrawy je 30 proc. pań przy 15 proc. panów. Oni natomiast wolą potrawy mięsne - 70 proc przy 50 proc. kobiet. Na wyrazisty smak stawia 40 proc. panów i 25 proc. pań.

W Polsce nie ma wyraźnego podziału klasowego ze względu na jedzenie różnych potraw, jednak w niektórych przypadkach istnieją. Klasa średnia rzadziej jada zupy i mięsa kojarzone z klasą robotniczą i chłopami. Częściej za to sięgają po potrawy mleczne, płatki śniadaniowe i sery.

Źródło: www.kurier.pap.pl

oprac. mos

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB