Wyrób Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego na wakacje za granicą

2016-06-23 08:00:00 (ost. akt: 2016-06-23 09:57:13)
Wyrób Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego na wakacje za granicą

Autor zdjęcia: pixabay.com

Jeśli planujecie wakacje za granicą, to dobrze jest wyrobić sobie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Pozwoli ona bez problemu uzyskać fachową pomoc medyczną w nagłych wypadkach. Obowiązuje ona w krajach Unii Europejskiej oraz Norwegii, Liechtensteinie, Islandii i Szwajcarii.

Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego można wyrobić bezpłatnie w wojewódzkich oddziałach NFZ. Otrzymuje ją cała rodzina, każda osoba posiada własną. Można je wyrobić od razu na miejscu, ale w okresie wakacyjnym wzrasta liczba osób zgłaszających się po nią.

Osoba posiadająca tę kartę ma prawo do niezbędnych świadczeń zdrowotnych w trakcie tymczasowego pobytu w danym kraju. O zakresie usług medycznych decyduje lekarz.

Świadczenia udzielane są zgodnie z zasadami obowiązującymi w odwiedzanym państwie, tzn. każdy turysta ma takie same prawa jak obywatele tego kraju. Może to też oznaczać konieczność dopłaty w tych krajach, gdzie pacjenci pokrywają część kosztów, np. w Chorwacji czy w Niemczech. W przypadku braku karty pacjent będzie zobowiązany do pokrycia kosztów leczenia w pełni.

Źródło: www.kurier.pap.pl

Jak wyrobić kartę krok po kroku? SPRAWDŹ

oprac. mos

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. biq #2015306 | 83.6.*.* 23 cze 2016 19:15

    Radzę raczej pomyśleć o prywatnym ubezpieczeniu, bo EKUZ nie pokrywa transportu zwłok (ok. 100 000 zł) albo przelotu helikopterem medycznym, który np. Słowacy zawsze wzywają na stok (ok. 20 000 zł)

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz