Jak odróżnić odrę u dzieci od przeziębienia?

2016-07-12 09:44:11 (ost. akt: 2016-07-12 11:01:24)
Jak odróżnić odrę u dzieci od przeziębienia?

Zdjęcie jest tylko ilustrajcą do tekstu

Autor zdjęcia: pixabay.com

Odra to choroba wieku dziecięcego. Wywoływana jest przez wirus z rodziny paramyksowirusów. Jej głównymi objawami są wysoka gorączka, wysypka i zapalenie błon śluzowych. Chore dziecko trzeba odizolować, aby nie zaraziło swoich rówieśników.

Na odrę najczęściej chorują dzieci między 6. a 12. miesiącem życia, gdy jeszcze nie są zaszczepione przeciwko wirusowi, oraz młodzież do lat 15, jeśli nie przyjmą szczepienia przypominającego. Jest to choroba zakaźna, dlatego zarażone dziecko nie powinno przebywać w otoczeniu innych.

Wirus przenosi się drogą powietrzno-kropelkową. Chory może zarażać rówieśników już przez pięć dni zanim wystąpi wysypka i przez trzy dni od jej wystąpienia. Główne objawy są podobne do grypy. Występuje katar, kaszel, ból głowy, zaczerwienienie oczu i światłowstręt. Jednak charakterystycznym objawem jest gruboplamista wysypka, którą tworzą nieregularne, czerwone grudki.

Plamy pojawiają się na początku za uszami, a następnie na twarzy, szyi i całym ciele. Gorączka ustępuje po około czterech dniach, a wysypka brązowieje. W ciągu dwóch tygodni grudki łuszczą się i znikają.

Leczenie polega na łagodzeniu objawów. Dziecko powinno przyjmować leki przeciwkaszlowe i przeciwgorączkowe oraz leżeć cały czas w łóżku. Należy też zasłonić okna i często wietrzyć pomieszczenie.

Odra może prowadzić do licznych powikłań, takich jak zapalenie krtani, zapalenie płuc, zapalenie ucha środkowego, zapalenie mięśnia sercowego i rzadko do zapalenia mózgu i opon mózgowo-rdzeniowych. Dlatego ważne jest, aby w 13-14 miesiącu życia zaszczepić dziecko przeciwko tej chorobie, a gdy skończy 10 lat, szczepienie należy powtórzyć.

mos

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB