ONZ ostrzega przed epidemią AIDS

2016-07-13 10:49:17 (ost. akt: 2016-07-13 12:38:04)
ONZ ostrzega przed epidemią AIDS

Zdjęcie jest tylko ilustrajcą do tekstu

Autor zdjęcia: pixabay.com

Organizacja Narodów Zjednoczonych wydała nowy raport dotyczący AIDS. Według niego wzrasta ryzyko powrotu epidemii choroby, która w ostatnich latach miała tendencję spadkową. Niepokojący jest głównie wzrost nowych nosicieli wirusa HIV w Rosji.

Według dokumentu stworzonego przez Wspólny Program Narodów Zjednoczonych Zwalczania HIV i AIDS (UNAIDS), co roku w latach 2010-15 odnotowywano 1,9 mln nowych zakażeń wirusem HIV wśród ludzi dorosłych. W 1997 r. epidemia osiągnęła szczyt, a od tamtej pory liczba nowych przypadków malała. Obecnie na całym świecie z wirusem żyje 36,7 mln osób, głównie w Afryce Subsaharyjskiej.

ONZ wyznaczyło sobie cel, by do 2030 r. opanować epidemię. Jednak jest to coraz trudniejsze zadanie, bo od 2010 r. tendencje spadkowe zatrzymały się, a w niektórych krajach nawet wzrosła ilość zakażeń. W ciągu ostatnich 5 lat liczba nosicieli wzrosła o 57 proc. Szczególnie w Europie Wschodniej i Azji Środkowej. W Rosji odnotowano 80 proc. zakażeń, a na Ukrainie 10 proc.

Jednak Rosja woli skupiać się na leczeniu chorych niż profilaktyce. Z rosyjskich danych wynika, że w 2015 r. liczba zakażonych HIV wyniosła ponad milion, a na AIDS zmarło 200 tys. osób.

Liczba zakażonych wirusem HIV wzrosła również na Karaibach o 9 proc., na Bliskim Wschodzie i Afryce Północnej o 4 proc. i w Ameryce Łacińskiej o 2 proc. Spadek odnotowano w Afryce Wschodniej i Południowej o 4 proc., o 3 proc. w Azji Pacyficznej i minimalnie w Europie Zachodniej i Środkowej.

UNAIDS przypomina, że w największej grupie ryzyka znajdują się homoseksualiści, prostytutki i ich klienci, więźniowie, transseksualiści oraz narkomani używający tych samych strzykawek. Jeśli infekcja nie będzie kontrolowana w tych grupach, to epidemia może się rozprzestrzenić na cały świat.

Od wybuchu epidemii na całym świecie, czyli od 30 lat, wskutek chorób wywołanych wirusem HIV zmarło 35 mln osób.

www.kurier.pap.pl.

oprac. mos

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB