Rudowłosi są bardziej narażeni na czerniaka?

2016-07-14 10:55:07 (ost. akt: 2016-07-14 11:49:56)
Rudowłosi są bardziej narażeni na czerniaka?

Zdjęcie jest tylko ilustrajcą do tekstu

Autor zdjęcia: pixabay.com

Osoby z rudymi włosami są bardziej narażone na raka skóry niż np. bruneci czy szatyni. Jednak wystarczy zachować jeden gen, aby zachować większe ryzyko zachorowania na czerniaka i niekoniecznie musi to być ten odpowiadający za rudą barwę włosów.

Naukowcy z brytyjskiego Wellcome Trust Sanger Institute uważają, że co czwarta osoba posiada gen, który w komórkach skóry powoduje mutacje. Takie mutacje u innych osób przebywających na słońcu powstałyby dopiero po 21 latach.

Osoby posiadające dwie kopie genu MC1R mają piegi, rude włosy i jasną karnację skóry. Powinny one znacznie ograniczyć opalanie oraz używać preparatów z filtrami przeciwsłonecznymi co najmniej SPF 15, bo są bardziej narażone na czerniaka. Jednak z najnowszych badań instytutu z Wielkiej Brytanii wynika, że wystarczy posiadać pojedynczy gen, aby mieć większe skłonności do zachorowań na nowotwory skóry. Osoby te wcale nie muszą mieć rudych włosów, a wyłącznie piegi lub jasną cerę.

Gen MC1R odpowiada za kolor włosów i skóry. Mutacja sprawia, że w mniejszych ilościach jest wytwarzana eumelanina, od której zależy ciemny kolor włosów. Narasta przez to ryzyko zachorowania na czerniaka.

Należy jednak pamiętać, że niezależnie od cery, należy unikać przebywania na słońcu w godzinach 11-15 i nosić okulary przeciwsłoneczne oraz kapelusz.

Źródło: www.kurier.pap.pl

Więcej o czerniaku i jego profilaktyce przeczytasz TUTAJ.

oprac. mos

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB