Naukowcy opracowali nową metodę regeneracji zębów. Koniec z leczeniem kanałowym?

2016-07-14 13:37:27 (ost. akt: 2016-07-14 14:45:18)

Już niedługo leczenie kanałowe, koszmar pacjentów, może przejść do historii. Wszystko za sprawą nowo opracowanej substancji, która ma pobudzać uszkodzone zęby do odbudowywania się.

Naukowcy opracowali nową metodę regeneracji zębów. Koniec z leczeniem kanałowym?

Zdjęcie jest tylko ilustrajcą do tekstu

Autor zdjęcia: pixabay.com

Leczenie kanałowe polega na wyciąganiu z cienkich kanałów wewnątrz kości ukrwionej i unerwionej tkanki. Lukę zastępuje się wypełnieniem. Zazwyczaj stosuje się je, gdy uszkodzone zostaną zewnętrzne warstwy zęba, takie jak szkliwo, zębina, cement, a odsłonięta jest ukrwiona, żywa miazga. Jeśli nieodpowiednio się ją zabezpieczy lub nie na czas, trzeba usunąć martwą miazgę. Wówczas rozpoczyna się leczenie kanałowe.

Naukowcy z University of Nottingham odkryli, że można sprawić, aby tkanka pod szkliwem zęba, czyli zębina, mogła się odbudowywać. Stworzyli oni specjalne wypełnienie, które można stosować w lukach powstałych w wyniku próchnicy lub innych uszkodzeń. Ma ono chronić inne struktury zębów, a nawet skłaniać komórki macierzyste, znajdujące się w miazdze do namnażania i różnicowania się. Dzięki takiemu rozwiązaniu ząb będzie stopniowo odbudowywał się, a luki wypełnią się naturalną tkanką.

Proces odbudowywania luk w zębach nową substancją ma wyglądać podobnie do metody wypełniania uszkodzeń, którą stosuje się obecnie. Do tej pory przeprowadzono testy in vitro, a wkrótce mają rozpocząć się badania kliniczne.

oprac. mos

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB