Alkohol osłabia mechanizmy obronne organizmu. Unikaj go podczas wakacji

2016-07-18 11:58:42 (ost. akt: 2016-07-18 12:02:39)
Alkohol osłabia mechanizmy obronne organizmu. Unikaj go podczas wakacji

Zdjęcie jest tylko ilustrajcą do tekstu

Autor zdjęcia: pixabay.com

Problemy żołądkowo-jelitowe mogą zepsuć każdy wypoczynek. Eksperci ostrzegają, że podczas wojaży największą ostrożność powinny zachować osoby starsze i dzieci.

Bakterie odpowiedzialne za choroby żołądkowe głównie gromadzą się w produktach mlecznych, ciastach, sałatkach, majonezie, przetworach rybnych czy mięsie. Przyczyną tego jest zbyt wysoka temperatura przechowywania. Najczęstsze bakterie, które się pojawiają w zepsutym jedzeniu to gronkowiec złocisty i bakterie z rodzaju Salmonella.

Aby zapobiec problemom żołądkowym warto kilka dni wcześniej oraz podczas pobytu zażywać probiotyk zawierający bakterie Lactobacillus GG i Saccharomyces boulardii. Jeszcze lepsze efekty może przynieść antybiotyk, który nie wywiera niekorzystnych efektów pozajelitowych, np. ryfaksymina, którą przyjmuje się w celach profilaktycznych raz dziennie podczas głównego posiłku.

Eksperci ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach ostrzegają też przed alkoholem. Pity w dużych ilościach zwiększa ryzyko infekcji przewodu pokarmowego, bo osłabia jelitowe mechanizmy obronne.

Źródło: www.kurier.pap.pl.

oprac. mos

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB