Działa podstępnie, atakuje szybko

2016-07-24 10:00:00 (ost. akt: 2016-07-22 08:44:04)
Działa podstępnie, atakuje szybko

Zdjęcie jest tylko ilustrajcą do tekstu

Autor zdjęcia: pixabay.com

Rak pęcherza moczowego jest nowotworem zapomnianym. Mało się pisze o tej chorobie, a przecież umiera na nią w Polsce ok. 3000 osób rocznie. Choroba rozwija się podstępnie, warto więc poznać jej wczesne objawy.

Rak pęcherza moczowego jest piątym, najczęściej występującym nowotworem wśród mężczyzn i czternastym wśród kobiet. Każdego dnia w Polsce o zachorowaniu dowiaduje się szesnaście osób. Niestety, duża część z nich przychodzi do lekarza już w zaawansowanym stadium choroby. Ich jakość życia drastycznie się obniża, leczenie jest przewlekłe i wyjątkowo trudne. Z tego względu tak ważne jest poznanie głównych objawów nowotworu.

Choroba rozwija się podstępnie. Brak jest objawów klinicznych poza bezbolesnym krwiomoczem. Czasami objawy są podobne do zapalenia pęcherza tj. częste oddawanie moczu, nocne oddawanie moczu, które jest często kojarzone z innymi chorobami.

- W zasadzie rzadko zdarza się, że pacjent jest świadomy, że to może być początek niezwykle groźnej, śmiertelnej choroby – mówi prof. dr hab. Marek Sosnowski, urolog. - Szczególnie istotnym objawem jest krwiomocz, któremu może (lecz nie musi) towarzyszyć ból. Nawracający lub przewlekły jest zdecydowanie wskazaniem do wizyty u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, który pokieruje na specjalistyczne badania diagnostyczne – dodaje nasz ekspert.

Groźba zachorowania na ten nowotwór jest wyraźnie wyższa (niemal trzykrotnie) u palaczy tytoniu. Grupą podwyższonego ryzyka są też osoby narażone na kontakt z silnymi substancjami chemicznymi, np. pracownicy przemysłu tekstylnego, metalowego czy naftowego. Osoby te powinny szczególnie dbać o profilaktykę, czyli: niepalenie tytoniu, utrzymanie optymalnej wagi, aktywność fizyczną oraz właściwą dietę.

Pacjenci często bagatelizują pierwsze objawy, dlatego kiedy już zgłoszą się do lekarza ważna jest jak najszybsza diagnoza. Każdy mężczyzna z bezbolesnym krwiomoczem powinien być jak najszybciej skierowany przez lekarza rodzinnego na badania w kierunku nowotworu, a nie leczony przeciwzapalnie. Pacjent z kolei nie powinien zwlekać z wizytą u lekarza, nawet jeśli krwiomocz ustępuje.

Oprac. kr

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB