Wieczorem przekąski smakują lepiej?

2016-07-26 13:47:35 (ost. akt: 2016-07-26 14:38:15)
Wieczorem przekąski smakują lepiej?

Zdjęcie jest tylko ilustrajcą do tekstu

Autor zdjęcia: pixabay.com

Australijscy naukowcy zbadali nawyki żywieniowe młodych ludzi. Okazało się, że wieczorem chętniej sięgamy po niezdrowe przekąski niż rano. Dotyczy to również tych osób, które wstają z myślą o jedzeniu zdrowych posiłków przez cały dzień.

Naukowcy z Flinders University i Liverpool University przebadali 300 osób w wieku 17-25 lat. Okazało się, że wraz z upływem dnia wzrasta pozytywne myślenie o niezdrowych przekąskach. Wyjaśnia to, dlaczego, nawet na diecie, wieczorem częściej decydujemy się na zjedzenie czegoś niezdrowego.

Według badaczy, pomoże to w opracowaniu strategii, która pozwoli ograniczyć i kontrolować tę niezdrową tendencję jedzenia niezdrowych przekąsek. Jednym z takich sposobów może być wykreślenie ich z listy zakupów, co pomoże ograniczyć kalorie przed snem.

Dr Ashleigh Haynes z grupy uniwersyteckich naukowców uważa, że pora dnia ma ogromny wpływ na umiejętność kontrolowania pojawiającej się nagle potrzeby zjedzenia czegoś niezdrowego. Wieczorem często automatycznie sięgamy po przekąski, bo relaksując się, nie potrafimy obyć się bez czegoś na ząb.

Znaczenie ma też różne postrzeganie terminu "przekąska". Według większości z nas są to chipsy lub słone paluszki, a wieczornej kawy lub herbaty nie wyobrażamy sobie bez kawałka ciasta. Wiąże się to następnie z nadwagą i otyłością. Naukowcy zaznaczają, że nie musimy rezygnować w pełni z podjadania między posiłkami. Wystarczy sięgnąć po owoc lub warzywo, a wieczorne jedzenie stanie się dużo zdrowsze.

Źródło: Flinders University

oprac. mos

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB