NFZ zostanie zlikwidowany. Co zamiast niego?

2016-07-27 09:05:03 (ost. akt: 2016-07-27 09:56:47)
Prawdopodobnie również w poniedziałek nie będzie czynna część przychodni zdrowia w Elblągu

Zdjęcie jest tylko ilustrajcą do tekstu

Autor zdjęcia: Michał Skroboszewski

Konstanty Radziwiłł, minister zdrowia, zapowiedział, że do 2018 r. Narodowy Fundusz Zdrowia zostanie zlikwidowany. W jego miejsce będzie powołany Urząd Zdrowia Publicznego. Nowa instytucja finansować będzie państwowy fundusz celowy.

W ramach zmiany część zadań Centrali NFZ przejdzie na ministra zdrowia. NFZ zostanie zastąpiony Urzędem Zdrowia Publicznego. Funduszami przeznaczonymi na ochronę zdrowia na poziomie centralnym ma zarządzać minister zdrowia, a na regionalnym - agendy przy wojewodach. Wojewódzkie Urzędy Zdrowia będą podległe również ministrowi zdrowia, a działając przy wojewodach mają działać na zasadzie administracji niezespolonej.

Do zadań ministra zdrowia ma należeć nadzór nad nadzór nad działaniem całego systemu świadczeń zdrowotnych i nad wojewódzkimi urzędami, zarządzanie refundacją leków, kontraktowanie świadczeń wysokospecjalistycznych i ustalanie warunków zawierania świadczeń.

Wojewódzkie agendy mają działać na innej zasadzie niż lokalne oddziały NFZ. Mają też wykonywać zadania związane z bezpośrednim kontraktowaniem świadczeń zdrowotnych. Po zmianach opieką zdrowotną zostaną objęte wszystkie osoby w Polsce. Bo zdaniem ministra, powszechne ubezpieczenie zdrowotne rozczarowuje zarówno pacjentów, jak i pracowników ochrony zdrowia.

Resort zdrowia chce podzielić szpitale na kilka kategorii. W zależności od niej szpitale będą miały gwarancję uzyskania kontraktu na określone świadczenia. Warunkiem jednak będzie świadczenie ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (AOS). W efekcie tego szpitale mają być podzielone na kilka poziomów referencyjnych: od szpitali pierwszej kategorii, zbliżonych do tych powiatowych, poprzez szpitale ponadpowiatowe, aż po te na poziomie regionalnym, wojewódzkim i szpitale kliniczne.

Budżet szpitalom będzie przydzielany na podstawie poprzednich lat. Radziwiłł wyjaśnił, że z prawie 30 mld zł przeznaczanych obecnie na świadczenia szpitalne i AOS, około 78 proc. pieniędzy będzie przekazywane na zasadzie ryczałtowej, a jedynie 22 proc. poprzez konkursy.

Minister chce też zwiększyć nakłady na ochronę zdrowia, które mają rozpocząć się w 2018 r i potrwać do 2025 r. Nowe zasady mogą wejść w życie już od 1 lipca 2017 r., czyli w momencie, gdy obecne przestaną obowiązywać. Zapowiedziane zmiany muszą jeszcze być szeroko skonsultowane, dlatego terminy ich wprowadzenia mogą się zmienić.

Źródło: Ministerstwo Zdrowia

mos

Komentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Bardzo dobrze!!! #2034647 | 217.99.*.* 27 lip 2016 16:42

  Place przez 35 lat skladki na NFZ a na rehabilitacje w Olsztynie moge sie dostac od roku, do lekarza specjalisty tez klopot sie dostac trzeba czekac do naczyniowca rok czasu. Rzeczniczka praw pacjeta w NFZ w Olsztynie zamiast pomoc, zacheca do pisania skarg. Pytam sie po co te stanowisko, jezeli od tej pani nie ma zadnej inicjatywy? Moze po nowemu cos sie wreszcie ruszy na lepsze, bo z NFZ jest bardzo kiepsko.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. gosc #2034590 | 80.55.*.* 27 lip 2016 15:09

  300 tys. ludzi z NFZ utrzymywać! I bardzo dobrze niech ta kasa idzie na leczenie

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. MAREK #2034435 | 151.248.*.* 27 lip 2016 11:40

   Bardzo dobrze niech pieniądze idą prosto do służby zdrowia a nie przez sito jak fundusze po co tyle administracji i we wrzesniu fundusz nie ma na szpitale ale na 13 ma

   ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. ww #2034397 | 80.55.*.* 27 lip 2016 10:53

    KOMUNA wraca!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)