Składnik zawarty w brokułach pomaga chronić wzrok

2016-07-30 15:00:00 (ost. akt: 2016-07-29 15:41:13)
Składnik zawarty w brokułach pomaga chronić wzrok

Zdjęcie jest tylko ilustrajcą do tekstu

Autor zdjęcia: pixabay.com

Indolo-3-karbinol, składnik brokułów, zwiększony dziesięciokrotnie może pomóc w leczeniu zwyrodnienia plamki żółtej związanej z wiekiem. Badania pod tym kierunkiem przeprowadzili naukowcy z Buck Institute for Research on Aging w Novato w Kalifornii.

Indolo-3-karbinol (I3C) pomaga komórkom pozbyć się toksyn pochodzących ze środowiska poprzez aktywację receptorów węglowodorów arylowych (AhR), czyli białek zawartych w cytoplazmie komórek. Regulują one proces redukowania toksycznego działania dioksyn oraz wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA).

Białko AhR wpływa na detoksykację siatkówki, ale jego poziom zmniejsza się z wiekiem. Amerykańscy naukowcy z Buck Institute for Research on Aging w Novato przeprowadzili wcześniej badania na myszach. Okazało się, że u gryzoni z deficytem białka rozwijało się podobne schorzenie do zwyrodnienia plamki żółtej.

Jednak sam indolo-3-karbinol zawarty w brokułach, ma zbyt małe działanie. Dlatego badacze stworzyli związek o działaniu dziesięciokrotnie silniejszym. Okazało się, że po jego zastosowaniu, zarówno u ludzi, jak i myszy, siatkówka była lepiej chroniona przed uszkodzeniami związanymi ze stresem środowiskowym i ekspozycją na światło. Związek zwiększał w komórkach również poziom kwasu oleopalmitynowego, należącego do kwasów omega-7. Sam kwas także chronił komórki siatkówki.

Amerykańscy naukowcy zapowiedzieli, że w przyszłości będą starali się wzmocnić działanie innych związków korzystnych dla zdrowia, zawartych w produktach spożywczych.

Źródło: Buck Institute for Research on Aging

oprac. mos

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB