Granie na konsoli pomoże w rehabilitacji po udarze

2016-08-01 10:06:28 (ost. akt: 2016-08-01 11:30:01)
Granie na konsoli pomoże w rehabilitacji po udarze

Zdjęcie jest tylko ilustrajcą do tekstu

Autor zdjęcia: pixabay.com

Proste gry karciane, gry na konsolę czy bingo pomagają w rehabilitacji osób po udarze mózgu. Badania prowadzili naukowcy z St. Michael's Hospital w Toronto. Zespołowi przewodził dr Gustavo Saposnik.

Kanadyjscy naukowcy dowiedli, że zarówno gry karciane, jak i gry na konsolę czy bingo są pomocne w rehabilitacji osób po udarze. Poprawia się u nich sprawność ruchowa. Podobne działanie mają gry zręcznościowe, takie jak budowanie wieży z klocków.

Głównym celem było sprawdzenie, czy gry dotyczące wirtualnej rzeczywistości, które są wykorzystywane coraz częściej przez terapeutów, mają lepszy wpływ na poprawę sprawności kończyn górnych niż gry tradycyjne. W badaniu wzięło udział 141 pacjentów w wieku 18-85 lat, którzy mieli niedowład jednej lub dwóch rąk.

Połowę pacjentów przydzielono do rehabilitacji za pomocą gier na konsoli, pozostali grali w gry karciane i sprawnościowe. Wyniki przeanalizowano po dwóch i czterech tygodniach. Okazało się, że poprawa zdolności motorycznych nastąpiła w obu grupach.

Naukowcy uważają, że w terapii motorycznej większe znaczenie ma intensywność ćwiczeń, duża liczba powtórzeń oraz zaangażowanie ramion i rąk, a nie rodzaj zajęć. Badania prowadzono od maja 2012 do października 2015.

Źródło: St. Michael's Hospital

oprac. mos

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB