Te choroby najczęściej atakują latem

2016-08-05 14:00:00 (ost. akt: 2016-08-05 12:10:07)
Te choroby najczęściej atakują latem

Zdjęcie jest tylko ilustrajcą do tekstu

Autor zdjęcia: pixabay.com

Wydaje się, że zima to okres, kiedy choroby atakują najczęściej. Jednak latem też jesteśmy narażeni na bakterie, które wywołują infekcje i inne przykre dolegliwości. Niektóre z nich najczęściej atakują właśnie podczas wysokich temperatur powietrza.

Latem często atakują różnego rodzaju alergie. Jednak to nie jedyne dolegliwości, które mogą nas dotknąć latem. Wysokie temperatury sprzyjają rozwojowi anginy i innych infekcji gardła. Główną przyczyną ich powstania są klimatyzacje, jedzenie lodów i picie zimnych napojów. W takich sytuacjach błona śluzowa ulega osłabieniu i słabiej radzi sobie z drobnoustrojami. Objawami są zaczerwienienie i silny ból gardła, ból głowy, trudności z połykaniem, wysoka gorączka oraz uczucie osłabienia, rozdrażnienia i bóle mięśni.

Słona morska woda często jest przyczyną zapalenia przewodu słuchowego zewnętrznego lub ucha środkowego. Dochodzi do tego, gdy woskowina obecna w uchu rozpulchni się. W wyniku tego następuje osłabienie naturalnej bariery, chroniącej organ przed zakażeniami. Częste wystawienie głowy na wiatr, nagłe zmiany temperatur, niedrożność trąbki słuchowej w trakcie lub po ustąpieniu kataru albo infekcja gardła również mogą się przyczynić do zapalenia. Zapobiec temu może stosowanie kropli do nosa.

Swędzenie, zaczerwienie, pieczenie i łzawienie oczu oraz opuchnięcie powiek oznaczać może zapalenie spojówek, które również często atakuje latem. Przyczyną może być pocieranie oczu brudnymi rękami, dym, ostre światło słoneczne czy kurz. Gdy do tego dojdzie konieczna jest wizyta u lekarza.

Wysoka temperatura oraz zwiększona wilgotność powietrza sprzyja rozwojowi infekcji intymnych u kobiet. Zakażenia pochwy objawiają się swędzeniem i pieczeniem jej okolic, wystąpieniem upławów charakterystycznych dla danego rodzaju infekcji oraz bólem podczas współżycia i oddawania moczu. Wówczas trzeba jak najszybciej udać się do ginekologa.

Innym problemem, który dotyka panie jest zapalenie pęcherza, które objawia się potrzebą częstego oddawania moczu, niemożnością oddania moczu przy jednoczesnym parciu na pęcherz, pieczeniem okolic intymnych oraz bólami w dole brzucha. Chorobę leczyć można preparatami dostępnymi bez recepty lub antybiotykami.

Letnie przegrzanie organizmu często prowadzi do udaru cieplnego. Najczęściej jest on konsekwencją wystawienia na intensywne działanie promieniowania słonecznego głowy i karku albo przebywania w wysokiej temperaturze. Objawami są osłabienie organizmu, ból głowy, zaburzenia widzenia i zawroty głowy, uczucie suchości w ustach, przyspieszony puls oraz wzrost temperatury ciała. Może to prowadzić do utraty przytomności, a nawet śmierci. Chorego należy umieścić w chłodnym miejscu z dostępem do świeżego powietrza, podawać chłodne napoje i stosować zimne okłady. Zawsze należy skontaktować się z lekarzem.

mos

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. inny #2041052 | 213.73.*.* 5 sie 2016 14:23

    latem najczęściej atakuje syfilis :p

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz