Przyzwyczailiśmy się, że większość warzyw i owoców obieramy ze skórki. To błąd, bo właśnie pod nią znajdują się cenne składniki odżywcze, witaminy, minerały czy błonnik, które po obraniu tracimy.
W skórce zawarte są fitoskładniki, czyli naturalne substancje, które roślina produkuje w celu ochrony przed negatywnym wpływem promieniowania słonecznego, atakami grzybów i owadów. Dlatego niektórych warzyw i owoców nie powinniśmy obierać.
Do warzyw z cenną skórką należą... ziemniaki. W skórce tego warzywa znajduje się błonnik, witamina B i minerały. Obierając bulwę, tracimy około 20 proc. wartości odżywczych. Dlatego kartofle lepiej dokładnie wyszorować szczoteczką lub specjalnymi szorstkimi rękawiczkami do warzyw.
Podobnie należy postąpić z bakłażanem. W jego ciemnofioletowej skórce znajduje się przeciwutleniacz - nasunin, który chroni komórki przed wolnymi rodnikami wywołującymi choroby i wpływającymi na procesy starzenia.
Kolejnym warzywem, posiadającym cenne składniki w skórce, jest pasternak. To zimowe warzywo, które wyglądem przypomina pietruszkę, smakuje podobnie do marchewki. Pasternak ma wiele właściwości leczniczych, pobudza trawienie, reguluje krążenie krwi i działa uspokajająco.
Niektórzy ogórka obierają, inni nie. Lepiej zdecydować się na drugie rozwiązanie, bo w skórce tego zielonego warzywa zawarte są antyoksydanty i błonnik, a sterole obniżają poziom cholesterolu i pozytywnie wpływają na układ krążenia. Chronią również przed miażdżycą i nadciśnieniem tętniczym. W samym miąższu jest niewiele składników odżywczych.
Przeciwutleniacze, niezbędne dla naszego zdrowia, znajdują się w skórce marchewki i tuż pod nią. Dlatego zamiast ją obierać, lepiej dokładnie umyć. Jednak pamiętajmy, aby kupować organiczne warzywa, będziemy mieli pewność, że nie posiadają pestycydów i szkodliwych substancji.
Ze skórką również powinniśmy jeść bataty. Te słodkie ziemniaki właśnie w skórce posiadają witaminy A, C, B6, błonnik oraz żelazo, potas i mangan. Dodatkowo bataty są niskokaloryczne.
Skórka jabłek jest bogata w błonnik, dzięki któremu czujemy się nasyceni i lepiej trawimy pożywienie. Występują w niej również witaminy A, K, C. Tuż pod nią w miąższu jest najwięcej składników odżywczych. Dlatego nie warto ich obierać. Podobnie powinniśmy postąpić z winogronami, bo ich skórka posiada resweratrol, zmniejszający ryzyko chorób krążenia, raka jelita i prostaty.
W przypadku mandarynek, pomarańczy i grejpfrutów nie należy usuwać białej warstwy, gdyż zawiera błonnik. Bez obierania można jeść także buraki, kalarepę i cukinię.
mos
Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Dodaj komentarz Odśwież
Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez
T #3001615 | 85.222.*.* 5 lis 2020 11:20
Jeśli chodzi o warzywa, to chyba lepiej wyciskać soki i je pić. Tym bardziej, że niektóre warzywa trudno zjeść na surowo. Ogólnie wiadomo, że warzywa i owoce mają dużo witamin i enzymów które poprawiają stan zdrowia. Ja soki wyciskam w wyciskarce wolnoobrotowej wg. porad terapiasokami.pl/niezwykle-wlasciwosci-z wyklych-warzyw i to jest zupełna inna jakość, smak i kolor niż te ze sklepu.
! odpowiedz na ten komentarz