Ile polskie rodziny wydają na zdrowie? Najnowszy raport

2016-08-10 08:00:00 (ost. akt: 2016-08-09 15:35:46)
Ile polskie rodziny wydają na zdrowie? Najnowszy raport

Zdjęcie jest tylko ilustrajcą do tekstu

Autor zdjęcia: pixabay.com

Z najnowszych badań przeprowadzonych przez CBOS wynika, że przeciętna polska rodzina na leki i usługi medyczne wydaje ponad 800 zł w ciągu trzech miesięcy. Najwięcej pieniędzy przeznaczamy na leki, a najmniej na sprzęt medyczny lub rehabilitacyjny.

807,15 zł* - tyle w ciągu 3 miesięcy jedno polskie gospodarstwo domowe płaci za leki i usługi medyczne. Najwięcej pieniędzy na leki przeznaczają seniorzy. Oni też wydają najmniej na usługi stomatologiczne i protetyczne. Na dentystę niewiele środków poświęcają również mieszkańcy wsi oraz osoby z wykształceniem podstawowym lub gimnazjalnym. Na ten cel wydaliśmy przeciętnie 212,02 zł, a 60 proc. rodzin nie wydało ani grosza.

Na leki zalecane przez lekarza, zarówno na receptę, jak i bez, średnio wydajemy 417,20 zł. Jednak 12 proc. badanych zaznaczyło, że w okresie trzech miesięcy nie kupiło ani jednego medykamentu. Niewiele wydajemy również na leczenie i badania ogólne lub specjalistyczne, bo tylko 148,54 zł, a aż 68 proc. ankietowanych na ten cel nie przeznaczyło żadnych środków.

Zdecydowana większość (90 proc.) nie zakupiła w tym okresie sprzętu medycznego lub rehabilitacyjnego. Średnio kwota ta wynosi 29,39 zł na jedną rodzinę. Jeśli chodzi o gospodarstwa domowe, w których kupowano leki w ciągu trzech miesięcy, średnio wydano 478 zł na medykamenty zalecane przez lekarza, 596 zł na leczenie stomatologiczne i usługi protetyczne, 554,50 zł na leczenie i badania oraz 410 zł na sprzęt medyczny lub rehabilitacyjny.

Z tych samych badań wynika, że koszty zdrowotne wśród polskich rodzin nie rozkładają się równomiernie. Zależą m.in. od wieku, wykształcenia i miejsca zamieszkania. Największe wydatki na ten cel ponoszą osoby powyżej 65. lat, a najmniej osoby młode między 18. a 24. rokiem życia. Seniorzy za wszelkie usługi medyczne średnio płacą 554 zł, a najmłodsi 323 zł.

Natomiast największe koszty za stomatologa ponoszą osoby pomiędzy 35. a 44. rokiem życia. Ich przeciętne wydatki na ten cel wynoszą ok. 325 zł. Dla porównania osoby w podeszłym wieku wydają tylko 77 zł.

Źródło: www.kurier.pap.pl

oprac. mos

* wszystkie wyniki badań dotyczą okresu 3 miesięcy

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB