Wirus Zika w Polsce. Czy nasz region jest bezpieczny?

2016-08-19 19:50:07 (ost. akt: 2016-08-19 15:43:10)

W Polsce dotychczas obecność wirusa Zika potwierdzono u dwóch osób. Okres inkubacji wirusa Zika i ujawnienia się objawów zakażenia to 3 do 12 dni od ukąszenia komara. Ministerstwo radzi na co uważać i co robić w razie wystąpienia podejrzanych objawów po powrocie z krajów zagrożonych wysterowaniem tego wirusa.

Wirus Zika w Polsce. Czy nasz region jest bezpieczny?

Autor zdjęcia: flickr.com

Uspokajamy jednak, że wirus Zika może szerzyć się jedynie w tych krajach, w których powszechnie występują gatunki komarów, które mają zdolność przenoszenia wirusa. Dlatego też zagrożenie szerzenia się zakażeń wirusa Zika ogranicza się do krajów Ameryki Południowej i Centralnej, Azji Południowo-Wschodniej oraz wysp Pacyfiku. W krajach europejskich notuje się jedynie przypadki zachorowań u osób powracających z ww. regionów. W Polsce nie ma takich warunków, które mogłyby spowodować rozprzestrzenianie się choroby w naszym kraju.

Zakażenia nie szerzą się z człowieka na człowieka w zwykłych sytuacjach życia codziennego. Notowano natomiast sytuacje przeniesienia zakażenia drogą płciową. Dlatego też kobiety w ciąży, a także kobiety planujące ciążę powinny zdecydowanie odłożyć podróż w rejony występowania Zika. A te które powróciły z regionów występowania wirusa Zika powinny skonsultować się z ginekologiem, który podejmie decyzję dotyczącą dalszego postępowania diagnostycznego albo udzieli porady w zakresie planowania ciąży.

Nie istnieją jeszcze szczepionka ani leki profilaktyczne chroniące przed infekcją. Osoby zakażone mają gorączkę, bóle głowy, mięśni lub stawów, zapalenie spojówek, wysypkę plamisto-grudkową, światłowstręt albo paraliż, jednak w wielu przypadkach choroba przebiega bezobjawowo.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP / oprac ad

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB