Nowa lista leków refundowanych. Co się zmieniło?

2016-08-22 09:27:43 (ost. akt: 2016-09-14 08:50:25)
Nowa lista leków refundowanych. Co się zmieniło?

Zdjęcie jest tylko ilustrajcą do tekstu

Autor zdjęcia: pixabay.com

Ministerstwo Zdrowia opublikowało nową listę leków refundowanych. Znalazł się na niej m.in. środek dla kobiet z zaawansowanym rakiem jajnika czy leki na chorobę Parkinsona. Wykaz wejdzie w życie 1 września.

Nowa lista leków refundowanych zawiera lek Lynparza stosowany w leczeniu podtrzymującym olaparybem chorych na nawrotowy platynowrażliwy zaawansowany nowotwór jajnika, jajowodu lub na pierwotny nowotwór otrzewnej. Lek Somatuline Autogel, czyli lanreotyd otrzymał nowe wskazania refundacyjne dotyczące chemioterapii. Rozszerzono je o leczenie guzów neuroendokrynnych żołądkowo-jelitowo-trzustkowych nieznanego pochodzenia.

Na liście aptecznej znalazły się również nowe substancje czynne stosowane w leczeniu schizofrenii. Są to arypiprazol w postaci zawiesiny do wstrzykiwań o przedłużonym uwalnianiu i pramipeksol używany w leczeniu choroby Parkinsona u dorosłych.

Dodatkowo na liście pojawiły się także tapentadol, stosowany u pacjentów onkologicznych z przewlekłym bólem oraz mometazon, używany w terapii u osób cierpiących na alergiczne nieżyty nosa i na choroby zapalne skóry.

Niektóre leki objęto refundacją w dodatkowych wskazaniach i we wskazaniach pozarejestracyjnych. Do takich środków należy lakozamid, używany w leczeniu chorych poniżej 16. roku życia z padaczką ogniskową z brakiem kontroli napadów lub nietolerancją leczenia po zastosowaniu co najmniej trzech prób terapii dodanej. Kolejnym lekiem jest desmopresyna stosowana w pierwotnym izolowanym moczeniu nocnym u dzieci pomiędzy 5. a 6. rokiem życia.

Lista została uzupełniona o wykaz bezpłatnych leków dla osób po 75. roku życia. Znalazło się na niej 1129 preparatów i 68 substancji czynnych. Są to głównie medykamenty przeznaczone do leczenia chorób wieku podeszłego. Skorzysta z nich około 3 mln seniorów. Ministerstwo Zdrowia szacuje, że dzięki nowemu wykazowi pacjenci zaoszczędzą ponad 310 mln zł.

Źródło: Ministerstwo Zdrowia

oprac. mos

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB