Zdrowotna siła olejków

2016-08-29 09:30:00 (ost. akt: 2016-08-26 14:54:59)
Zdrowotna siła olejków

Zdjęcie jest tylko ilustrajcą do tekstu

Autor zdjęcia: pixabay.com

Olejki używane były już w starożytnym Egipcie. Służyły do leczenia bólów, lęków, a nawet trądziku. Obecnie używane są nie tylko w terapiach, ale i kosmetyce. Każdy ma jednak inne działanie. Warto poznać ich właściwości, aby cieszyć się zdrowiem i zadbaną cerą.

Często zamiast kupować drogie kosmetyki, warto zainwestować w olejki. Wiele z nich pomaga na kilka dolegliwości, a niektóre nawet poprawią urodę i nastrój.

Fot. pixabay.com

Jednym z rodzajów olejków są te o działaniu uspokajającym. Najbardziej znany jest olejek lawendowy. Dzięki niemu wstaniemy wypoczęci, nawet po ciężkim dniu. Dzieje się tak dlatego, że lawenda pobudza w mózgu fale alfa, które odpowiadają za głęboki sen i relaks.

Fot. pixabay.com

Podobne działanie ma olejek pomarańczowy, który jest wyciskany ze skórki. Harmonizuje on organizm, obniża ciśnienie i pomaga pozbyć się uczucia niepokoju. Ze stresem i nerwami możemy walczyć za pomocą olejku rumiankowego. Dodatkowo przydatny on jest w leczeniu stanów zapalnych skóry.

Fot. pixabay.com

Kolejnym bardzo cennym i lubianym, szczególnie przez kobiety, jest olejek różany. Jest on drogi, ponieważ aby wyprodukować 1 kg, potrzeba aż 3,5 tony płatków róż. Oprócz działania uspokajającego, pozytywnie wpływa on na stan skóry i wzmacnia naczynia krwionośne.

Fot. pixabay.com

Niektóre olejki mogą pobudzać organizm. Świetnym przykładem jest olejek miętowy. W ciężkim dniu pracy wspomoże on organizm, doda siły i energii, a nawet sprawi, że osiągniemy lepsze rezultaty.

Fot. pixabay.com

Olejek jałowcowy produkowany jest z szyszkojagód jałowca pospolitego. Powinniśmy go używać podczas osłabionej odporności. Pobudza on organizm podczas wzmożonej pracy i poprawia koncentrację. Dodatkowo pomoże on sportowcom przy zmęczeniu spowodowanym wysiłkiem fizycznym.

Fot. pixabay.com

Na brak energii i ospałość pozytywnie wpłynie olejek sosnowy. Powinniśmy go dodawać do kąpieli, bo pobudza krążenie krwi w naczyniach obwodowych. Pomoże nawet przy nieżytach górnych dróg oddechowych.

Fot. pixabay.com

Olejek bazyliowy również pobudza organizm. Jego działanie powinni sprawdzić kierowcy, spryskując tapicerkę samochodu, bo bazylia pomaga zachować większą czujność.

Fot. pixabay.com

Olejki powinni docenić również uczniowie, bo niektóre z nich usprawniają myślenie. Jednym z nich jest olejek rozmarynowy, który może poprawić koncentrację i zapewnić dokładność w wykonywaniu zadań umysłowych. Poza tym rozmaryn wspomaga pamięć.

Fot. pixabay.com

Podobne działanie ma olejek cytrynowy, który odświeża i wprawia w dobry nastrój.

Fot. pixabay.com

Olejki mogą pomóc przy niemal każdym schorzeniu. Większość z nich posiada działanie bakteriobójcze, antyseptyczne i rozkurczowe. Dodatkowo olejek imbirowy sprawdzi się przy częstym występowaniu nudności, eukaliptusowy przy zapaleniu zatok, a olejek z czarnego pieprzu przy rzucaniu palenia.

Fot. pixabay.com

Przy kobiecych problemach z cellulitem pomoże olejek geraniowy, a na kłopoty skórne olejek z drzewa herbacianego. W okresie jesienno-zimowym warto zakupić olejek goździkowy, który rozgrzeje organizm podczas ciepłej kąpieli.

mos

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB