Masz zwierzaka? Będziesz zdrowszy

2016-09-05 14:00:00 (ost. akt: 2016-09-05 12:50:48)
Masz zwierzaka? Będziesz zdrowszy

Zdjęcie jest tylko ilustrajcą do tekstu

Autor zdjęcia: freestocks.org

Mimo że zwierzętom domowym trzeba im poświęcać wiele czasu, opiekować się nimi i dbać o nie, to one też dają coś od siebie. Chodzi tu nie tylko o bezwarunkową miłość, ale też o realny, pozytywny wpływ na zdrowie człowieka.

Zwierzęta trzymane w domu mają wpływ na zdrowie człowieka. Nikogo nie trzeba przekonywać, że posiadanie psa wiąże się ze zwiększoną aktywnością fizyczną. Regularne spacery lub zabawa z czworonogiem w parku zmusi nas do ruchu i poprawi kondycję.

Zwierzęta mają pozytywny wpływ na układ krążenia oraz ciśnienie krwi. Badania naukowców ze Stanowego Uniwersytetu Nowego Jorku w Buffalo dowiodły, że głaskanie kota może skutecznie chronić przed chorobami serca. Natomiast psy pomagają obniżyć tętno i ciśnienie krwi. Wszystko to za sprawą zwiększonej aktywności fizycznej, do której zmusza nas opiekowanie się czworonogiem.

Te same badania wykazały, że dzieci, które mają kontakt ze zwierzętami od najmłodszych lat, rzadziej cierpią na alergie, bo mają lepiej ukształtowany system immunologiczny. Z kolei badania australijskiej Narodowej Fundacji Kardiologicznej dowiodły, że właściciele psów rzadziej mają podwyższony cholesterol i nadwagę.

Pupile uczą dzieci troski i empatii. Opieka nad zwierzętami nauczy je też odpowiedzialności, szacunku i dbania o innych, zwłaszcza tych słabszych lub w pełni zależnych od nas. Jednak trudność i ilość obowiązków należy dostosować do wieku dziecka.

Psy są bardzo towarzyskie, co ma dobroczynny wpływ na dzieci ze szczególnymi potrzebami, np. te chorujące na autyzm. Czworonogi poprawiają interakcję między ludźmi, a z psychologicznego punktu widzenia zwierzęta te pomagają dzieciom i dorosłym poczuć się lepiej w przypadku odrzucenia.

Posiadanie psa przez chorych na epilepsję zmniejsza u nich ilość napadów epileptycznych, wpływa na umiejętności radzenia sobie z chorobą oraz minimalizuje stres. Pies również zmniejsza negatywny wpływ epilepsji na życie chorych. Dzieje się tak dlatego, że kontakt ze zwierzęciem wpływa na obniżenie poziomu kortyzolu, nazywanego hormonem stresu.

Psy są pomocne również w leczeniu depresji. Opieka nad tymi zwierzakami wpływa na obniżenie napięcia, poprawia samoocenę oraz utwierdza w poczuciu autonomii i byciu kompetentnym. Cierpiący na depresję mogą skupić się na swoim czworonożnym przyjacielu, dzięki czemu nie myślą o problemach.

mos

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB