Skąd bierze się zgaga i jak z nią walczyć? Sprawdź!

2016-09-06 18:00:00 (ost. akt: 2016-09-06 15:28:57)
Skąd bierze się zgaga i jak z nią walczyć? Sprawdź!

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu.

Autor zdjęcia: pixabay.com

Uczucie palenia w przełyku, ból nadbrzusza, kwaśny lub gorzki smak w ustach, nieprzyjemne cofanie się treści żołądkowej... Znacie te objawy? A zatem pewnie wiecie, co za zgaga z tej... zgagi. Tłumaczymy, skąd się bierze zgaga i jak możemy jej przeciwdziałać.

Zgaga to, ogólnie rzecz ujmując, cofanie się soku żołądkowego do przełyku, czyli w kierunku przeciwnym do kierunku fal perystaltycznych (tzw. refluks żołądkowo-przełykowy). Jej przyczyną jest nadmiar kwasu w żołądku, a sama zgaga jest jednym z objawów niestrawności.

Ani kawa, ani herbata


Znajome uczucie palenia w przełyku pojawia się zwykle po zbyt obfitym, zbyt ciężkostrawnym lub zbyt przetworzonym posiłku. Tak naprawdę każdy może odczuwać zgagę po czym innym, ale do produktów, których spożycie często się nią kończy, należą:
- kawa, herbata, cola, napoje gazowane i inne napoje, które zawierają kofeinę;
- czekolada;
- owoce i soki cytrusowe;
- ostre przyprawy;
- tłuste potrawy (np. smażone w głębokim tłuszczu);
- mięta;
- orzechy.
Spożycie tych produktów powoduje zwiększenie wydzielania kwaśnych soków żołądkowych, z którymi nasz organizm sobie nie radzi i cofa je z powrotem do przełyku.

Walcz ze zgagą


Jeśli już wiemy, co wywołuje u nas zgagę, warto tego po prostu unikać. Jeśli już problem wystąpi, możemy go zniwelować preparatami, które zobojętniają kwas żołądkowy. Jeśli zgaga nas „chwyci”, a nie mamy akurat pod ręką żadnego aptecznego środka, żeby ją złagodzić, możemy zastosować któryś z domowych sposobów na walkę z tym przykrym objawem. Należą do nich np. wypicie szklanki ciepłej wody z rozpuszczoną w niej łyżeczką sody oczyszczonej, wypicie mleka czy zjedzenie kilku migdałów. Te metody wpłyną na zobojętnienie lub zalkalizowanie kwaśnych soków żołądkowych.

Najlepszym ratunkiem jest profilaktyka


Jednak najlepszym sposobem na walkę ze zgagą jest oczywiście profilaktyka. Należy do niej m.in. unikanie tych produktów, które w naszym przypadku zgagę powodują, a także dbałość o zdrową, zróżnicowaną dietę. Unikajmy także przejadania się, a po obfitym posiłku nie wykonujmy forsownych ćwiczeń, ale za to pójdźmy na spacer. Ograniczmy jedzenie słodyczy, tłustych potraw, ostrych przypraw, a także picie kawy, alkoholu i napojów gazowanych.

Objaw choroby


Zgaga po spożyciu określonych produktów to jedno, ale co, jeśli borykamy się z nią często, bez względu na dietę? Może to być jeden z objawów choroby refluksowej przełyku lub przepukliny rozworu przełykowego przepony. Żeby to dokładnie sprawdzić, należy wykonać badania takie jak PH-metria, badanie endoskopowe, manometria przełyku, biopsja czy zdjęcie RTG z kontrastem.

Ze zgagą borykają się też często kobiety w ciąży, a także osoby otyłe. Jest to związane z podwyższonym ciśnieniem w jamie brzusznej.

jm

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB