Prostata to mały gruczoł umiejscowiony pod pęcherzem moczowym. Jej przerost dotyczy dojrzałych mężczyzn w wieku powyżej 50 lat. Gdy powiększony gruczoł krokowy jest nieleczony, kłopoty mogą się nasilać. Dziś obchodzimy Europejski Dzień Prostaty, który jest dobrą okazją, żeby się zbadać.
Zobacz także: Trudno zaobserwować, warto wcześnie wykryć – rak prostaty Rak prostaty to drugi pod względem śmiertelności nowotwór wśród mężczyzn. Zarówno nowotwór stercza, jak i inne schorzenia układu moczowego, ich objawy,...
Nowotwór prostaty dotyka coraz więcej mężczyzn w Polsce. Według danych onkologów ten rodzaj raka atakuje około 60 proc. mężczyzn po 60. roku życia. Przerost gruczołu krokowego, czyli gruczolak, powstaje pod wpływem spadku poziomu androgenów, głównie testosteronu. Przez środek prostaty przebiega cewka moczowa, dlatego gdy gruczoł się powiększa, powstają nieprzyjemne objawy.
Głównym symptomem jest opóźnione oddawanie moczu. Strumień moczu jest spowolniony i ma małą moc. Może wystąpić wrażenie, że pęcherz nie jest w pełni opróżniony. Kolejnym objawem jest częstomocz. Panowie muszą chodzić do toalety częściej, parcie na mocz budzi ich nawet w nocy (nykturia). Dodatkowo trudno jest powstrzymać wypływ uryny. Przerost prostaty może nawet całkowicie zablokować cewkę moczą, co prowadzi do zatrzymania moczu i zatrucia organizmu. Dlatego takie objawy jak zatrzymanie moczu, zawroty głowy i nudności powinny skłonić każdego mężczyznę do wizyty u urologa.
Żadnego symptomu nie można lekceważyć, bo rak prostaty to najczęstszy nowotwór dotykający dojrzałych mężczyzn. Jego objawy są podobne do łagodnego przerostu gruczołu. Pojawić się mogą także ból i pieczenie przy oddawaniu moczu, bóle w okolicy lędźwiowej i w miednicy, zaburzenia erekcji oraz krew w moczu lub spermie. Gdy mężczyzna zauważy takie objawy, powinien szybko zgłosić się do lekarza, który zleci wykonanie badania per rectum, czyli przezodbytniczego badania prostaty, USG gruczołu krokowego i oznaczenie we krwi markerów nowotworowych - antygenu PSA. Jest to antygen wytwarzany przez komórki gruczołu. Jego podwyższona wartość może świadczyć o zapaleniu lub o nowotworze prostaty.
Raka gruczołu krokowego można całkowicie wyleczyć. Rośnie on powoli, dlatego lekarze nie zawsze decydują się na radykalne usunięcie prostaty razem z pęcherzykami nasiennymi i wykonanie zespolenia pęcherza moczowego z cewką moczową. Taka metoda stosowana jest w zaawansowanym stadium choroby. Jeśli nowotwór nie daje przerzutów, onkolodzy zalecają radioterapię, która dzięki nowoczesnym metodom obrazowania, może być prowadzona bardzo precyzyjnie i trafiać w samo źródło raka.
mos
Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Dodaj komentarz Odśwież
Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez
priston #2649011 | 91.214.*.* 23 gru 2018 17:45
Kupiłam produkt Herbya dla mojego męża, on nie myśli o profilaktyce. Przecież można w prosty sposób uniknąć kłopotów i uchronić się przed chorobą.
! odpowiedz na ten komentarz
karol #2521551 | 89.76.*.* 19 cze 2018 09:25
U mnie dobrze zadziałał suplement herbaya z wyciągiem z palmy sabalowej. Biorę go już jakiś czas i widzę, że prostata działa znacznie lepiej
! odpowiedz na ten komentarz
Mateo #2069897 | 188.146.*.* 20 wrz 2016 19:48
Tez podejrzewalem to u siebie bo zaczalem miec ogromne problemy z erekcja. Na szczescie zmiana diety,ograniczenie ilosci alkoholu na imprezach i doraznie tabletka maxona active wystarczylo
! odpowiedz na ten komentarz
Rafał #2066258 | 79.191.*.* 16 wrz 2016 08:41
Polecam portal http://potencia.pl/ Jedyny., subiektywny ranking preparatów na potencję. Teraz wiem, że nie wszystko złoto, co się świeci - czyli nie wszystko co reklamują działa!!! Mam tu na myśli tabletki Braveran... które są jedna wielką ściemą! Stosowałem przez miesiąc, moja potencja nie poprawiła się, a ja wylądowałem w szpitalu!
! odpowiedz na ten komentarz