Korzeń o niezwykłej mocy – żeń-szeń

2016-09-22 09:28:08 (ost. akt: 2016-09-22 09:31:14)
Korzeń o niezwykłej mocy – żeń-szeń

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu.

Autor zdjęcia: pixabay.com

Dużo o nim słyszymy, jest składnikiem wielu preparatów medycznych i suplementów diety. Żeń-szeń, bo o nim mowa, to panaceum na wiele dolegliwości, jednak istnieją też przeciwwskazania jego spożywania.

Żeń-szeń to naprawdę wyjątkowa roślina. Zawiera ok. 200 substancji aktywnych, z których najważniejszą są ginsenozydy. Zwiększają one zdolność hemoglobiny do przyłączania tlenu, co skutkuje większym dotlenieniem komórek. Im więcej zaś tlenu w komórkach, tym więcej mamy siły i energii. Organizm jest także bardziej odporny na infekcje i szybciej się regeneruje. Regularne przyjmowanie żeń-szenia podnosi sprawność umysłową, poprawia pamięć, a także łagodzi procesy starzenia oraz menopauzy.

Więcej tlenu w komórkach


Sportowcy zażywający regularnie żeń-szeń znacznie ograniczą lub nawet unikną bólów mięśniowych, zwanych potocznie zakwasami. Te występują, gdy w komórkach jest mniej tlenu, niż potrzebują – wówczas wytwarza się kwas mlekowy, który jest sprawcą bólu. Dzięki żeń-szeniowi zaś poziom tlenu w komórkach jest wyższy, zatem jest mniejsze ryzyko, że podczas wysiłku fizycznego go zabraknie i przez to wystąpią bóle mięśniowe.

Na serce


Żeń-szeń wpływa pozytywnie na serce – wzmacnia je i działa przeciwzakrzepowo. Dodatkowo obniża poziom „złego” cholesterolu (LDL) i podwyższa poziom „dobrego” (HDL). Żeń-szeń często jest też polecany diabetykom ze względu na to, że obniża poziom cukru we krwi.

Na libido


Ponadto żeń-szeń jest stosowany przy zaburzeniach libido i jako środek na potencję. Ginsenozydy wzmagają uwalnianie tlenku azotu, który powoduje rozkurcz naczyń krwionośnych, dzięki czemu krew łatwiej wypełnia organy płciowe.

Dawkowanie


Jak widać, żeń-szeń ma nam wiele dobrego do zaoferowania, jednak trzeba pamiętać o odpowiednim dawkowaniu. Jeśli z nim przesadzimy, może wystąpić zespół objawów, zwanych zespołem żeńszeniowym, które są właściwie odwrotnością jego dobroczynnego działania: senność, bóle głowy, złe samopoczucie, nadciśnienie. Według specjalistów dzienna dawka (przyjmowana rano) korzenia tej rośliny powinna wynosić 0,5-2 g, a cała kuracja nie powinna trwać dłużej niż 2 miesiące. Zdrowe osoby mogą zastosować taką 2-miesięczną żeń-szeniową terapię 2 razy w roku.

Przeciwwskazania


Nie wszyscy jednak skorzystają ze zdrowotnego działania żeń-szenia. Istnieje szereg przeciwwskazań do jego stosowania. Są to m.in.:
- nadciśnienie i choroby serca;
- hemofilia, czyli zaburzenia krzepliwości krwi;
- hipoglikemia;
- ciąża i karmienie piersią;
- przyjmowanie leków z warfaryną;
- przyjmowanie innych ziół o podobnym działaniu;
- podwyższona temperatura ciała;
- stan zapalny w organizmie.
Ponadto ze względu na pobudzające działanie nie należy przyjmować żeń-szenia wieczorem, tylko rano. Niewskazane jest też picie dużych ilości kawy podczas kuracji.

jm

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB