Boli głowa? Uzupełnij magnez

2016-09-28 08:00:00 (ost. akt: 2016-09-27 15:30:49)
Boli głowa? Uzupełnij magnez

Często boli cię głowa, łapią skurcze? Jesteś rozdrażniony? Masz trudności ze skupieniem uwagi? Bardzo możliwe, że po prostu brakuje ci magnezu. Jaką rolę pełni ten pierwiastek w naszym organizmie i co jeść, żeby utrzymywać jego prawidłowy poziom?

Magnez jest niezbędny do prawidłowego przebiegu wielu procesów, które zachodzą w naszym ciele. Ma ogromne znaczenie dla układu nerwowego i pracy mózgu, warunkuje dostawę energii do komórek. Dzięki niemu lepiej przyswajamy wiedzę i lepiej zapamiętujemy. Ponadto magnez obniża ciśnienie krwi i reguluje pracę układu sercowo-naczyniowego. Udowodniono, że zapobiega chorobom serca i jest pomocny w ich leczeniu. Reguluje też pracę tarczycy i przeciwdziała tworzeniu się kamieni nerkowych.

Ale to nie wszystko! Magnez w połączeniu z witaminą D i wapniem jest także budulcem kości i zębów i przeciwdziała osteoporozie. Ma także ma pozytywny wpływ na trawienie oraz zapobiega działaniu pierwiastków toksycznych dla organizmu. Poza tym magnez reguluje napięcie mięśniowe, przeciwdziała różnego rodzaju bólom mięśni, a także bólom miesiączkowym.

Skutki i przyczyny niedoborów


Ze względu na tak rozległe pole pozytywnego działania, niedobór magnezu może spowodować wiele przykrych objawów. Należą do nich m.in.:
- bóle i zawroty głowy, migreny,
- rozdrażnienie, brak koncentracji,
- kołatanie serca,
- skurcze mięśni,
- nadciśnienie,
- choroby serca,
- miażdżyca,
- kamica nerkowa,
- bolesne miesiączki,
- łamliwość włosów i paznokci,
- próchnica,
- zatrucie ciążowe,
- cukrzyca typu II.

Dzienna dawka magnezu dla zdrowej osoby dorosłej to 300-400 mg. Wysokim niedoborom tego pierwiastka sprzyja kilka czynników. To m.in. nadużywanie alkoholu, intensywny wysiłek umysłowy, stres, nieodpowiednia dieta, biegunka, ciąża, menopauza czy stosowanie radykalnych diet odchudzających. Problemy z przyswajaniem magnezu będą miały także osoby chorujące na cukrzycę typu II.

Gdzie znajdziemy magnez?


Co zatem jeść, żeby dostarczyć organizmowi odpowiednią ilość tak ważnego dla niego pierwiastka? Magnez znajdziemy przede wszystkim w produktach zbożowych (kasza gryczana), warzywach strączkowych (groch, fasola, ciecierzyca), gorzkiej czekoladzie i kakao, makreli i dorszu, płatkach owsianych czy szpinaku. Producenci oferują także liczne preparaty i suplementy diety zawierające magnez.

Magnez trudno właściwie przedawkować, ponieważ jeśli dostarczamy go zbyt wiele organizmowi, to przestaje być przyswajany i jest usuwany w nerkach. Dlatego właśnie na ilość magnezu w diecie, zwłaszcza tego przyjmowanego w suplementach, powinny uważać osoby mające problemy z nerkami. W takim wypadku najlepiej skonsultować się z lekarzem, który wskaże nam bezpieczne dawki.

jm

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB