Większość z nas oddycha zanieczyszczonym powietrzem

2016-10-01 18:00:00 (ost. akt: 2016-09-30 15:06:13)
Większość z nas oddycha zanieczyszczonym powietrzem

Zdjęcie jest tylko ilustrajcą do tekstu

Autor zdjęcia: pixabay.com

Światowa Organizacja Zdrowia opublikowała najnowszy raport dotyczący zanieczyszczenia powietrza. Wynika z niego, że 92 proc. ludzi na Ziemi oddycha powietrzem, który nie odpowiada normom wyznaczonym przez WHO.

Raport WHO wskazuje na przekroczone normy występowania drobnych cząstek stałych w powietrzu. Według raportu zanieczyszczonym powietrzem oddycha aż 92 proc. ludności Ziemi. A zatem jedynie niecałe 20 proc. żyje w miejscach, w których jakość powietrza odpowiada normom Światowej Organizacji Zdrowia.

Specjaliści zaznaczają, że co roku około 3 mln zgonów na świecie ma związek z zanieczyszczonym powietrzem. Najgorzej sytuacja wygląda w obszarze Azji Południowo-Wschodniej, w krajach położonych we wschodniej części Morza Śródziemnego i zachodniego Pacyfiku.

Według raportu WHO głównymi przyczynami zanieczyszczenia powietrza są m.in. spalanie odpadów z gospodarstw domowych, działalność elektrowni węglowych, wykorzystywanie nieefektywnych form transportu oraz działalność człowieka. Na jakość powietrza wypływ mają również warunki atmosferyczne, np. burze piaskowe w regionach położonych w pobliżu pustyni.

Raport powstał we współpracy z uniwersytetem w Bath z Wielkiej Brytanii. Dane pochodzą z pomiarów satelitarnych i monitorów stacji naziemnych rozmieszczonych na całym globie.

Źródło: www.who.int

oprac. mos

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB