Nawet 43 tys. mieszkańców Polski co roku umiera przedwcześnie z powodu zanieczyszczonego powietrza. Norma stężenia zawartego w nim rakotwórczego benzoapirenu jest znacząco przekroczona niemal we wszystkich polskich miastach. Za 87% emisji tej substancji do powietrza odpowiadają paleniska domowe.
„Paląc śmieciami w przydomowym ognisku, trujemy się sami. Szkodliwe substancje, które wydzielają się w wyniku spalania śmieci czy paliw niskiej jakości, przenikają do naszych płuc, ale też roznoszą się po domu i najbliższej okolicy” – mówi Bartosz Sawicki, rzecznik prasowy kampanii „Nie rób dymu”.
Alternatywą dla szkodliwego węgla może być drewno. Jest to bowiem najbardziej dostępny, niskoemisyjny i stosunkowo tani surowiec do skutecznego ogrzewania domu. Niestety większość z nas nie potrafi właściwie palić drewnem. „Ważne jest zastosowanie odpowiedniej techniki palenia i pieca odpowiedniej jakości” – zauważa ekspert.
infowire.pl
Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Dodaj komentarz Odśwież
Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez
Adwokat #2086008 | 89.228.*.* 11 paź 2016 15:20
"Za 87% emisji tej substancji do powietrza odpowiadają paleniska domowe." Gówno prawda... to wina spalin samochodowych, firm produkcyjnych plastiki i firm które produkują opony.
Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! odpowiedz na ten komentarz
oleg42 #2086003 | 83.31.*.* 11 paź 2016 15:10
a kogo to ja tam pale
Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! odpowiedz na ten komentarz