Reumatyzm to nie tylko ból stawów

2016-10-12 12:00:00 (ost. akt: 2016-10-12 08:19:43)

Powiedzieć, że cierpi się na reumatyzm, to powiedzieć bardzo ogólnie. Bo na to określenie składa się przeszło 100 jednostek chorobowych, obejmujących cały układ ruchu. Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Reumatyzmu.

Choroby reumatyczne dzielimy na dwie podstawowe grupy: związane ze starzeniem się organizmu oraz niezależne od wieku. I jedna, i druga grupa charakteryzuje się przewlekłym przebiegiem i trudnym do wyeliminowania bólem, doskwierającym pacjentowi. Reumatyzm polega na zapaleniu tkanki łącznej i może doprowadzić do trwałych uszkodzeń układu ruchu, dlatego warto odpowiednio wcześnie reagować na objawy i hamować rozwój choroby, bo zupełnie wyleczyć jej niestety nie można.

Do objawów chorób reumatycznych należy przede wszystkim uciążliwy ból miejsca, w którym powstało zapalenie. W zaawansowanej postaci jest on tak silny, że właściwie uniemożliwia codzienną aktywność. Trudności w normalnym funkcjonowaniu mogą spowodować też zmiany w psychice, nawet stany depresyjne. Przewlekła choroba prowadzi do trwałych uszkodzeń i zniekształceń stawów, a z czasem może zaatakować także inne narządy, takie jak serce, płuca czy nerki.

Reumatyzm dotyka najczęściej kobiety. Przyczyny tych chorób nie są do końca znane, jednak wiele z nich ma podłoże genetyczne. Jednak mimo to warto zadbać o profilaktykę. To m.in. korygowanie wad postawy już w wieku dziecięcym, zapewnianie organizmowi wapnia do prawidłowego wzrostu i wzmocnienia kości czy dbałość o aktywność fizyczną. Należy też szybko eliminować infekcje, które dotykają nasz organizm.

Przykładowe choroby reumatyczne to:
- reumatoidalne zapalenie stawów – objawy to symetryczne bóle rąk i stóp, poranna sztywność stawów, bóle mięśni, czasem choroba wiąże się też z dolegliwościami serca i naczyń krwionośnych.
- choroba zwyrodnieniowa stawów (osteoartoza) – objawy to ból, niekoniecznie symetryczny – może objąć jedną rękę lub stopę albo np. kręgosłup. Zajęte chorobą kończyny mogą drętwieć, dodatkowe symptomy to zawroty i bóle głowy.
- toczeń rumieniowaty układowy – najbardziej charakterystyczny objaw to rumień, obejmujący policzki i nos w kształcie motyla, poza tym – bóle i obrzęki stawów i mięśni, nadżerki w jamie ustnej.
- zapalenie wielomięśniowe – osłabienie mięśni (zwłaszcza barków, bioder, karku i grzbietu), trudności w poruszaniu się po schodach, wstawaniu, podnoszeniu ciężarów.
Do grupy chorób reumatycznych należą też nowotwory, m.in. szpiczak, białaczka czy chłoniak.

jm

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB