Zwalcz ból głowy domowymi sposobami

2016-10-20 08:00:00 (ost. akt: 2016-10-19 13:33:48)
Zwalcz ból głowy domowymi sposobami

Zdjęcie jest tylko ilustrajcą do tekstu

Autor zdjęcia: pixabay.com

Kto doświadczył silnego bólu głowy, wie, że skutecznie może on wyłączyć z normalnego funkcjonowania. Popularną metodą jego zwalczania jest tabletka przeciwbólowa. Jednak nie warto faszerować się medykamentami, skoro w wielu przypadkach można się go pozbyć domowymi metodami.

Warto znać i stosować domowe metody zwalczania bólu głowy. Jest ich tak dużo, że każdy znajdzie sobie odpowiednią. Mogą one szybko zlikwidować ból, ale trzeba je zastosować w odpowiednim momencie.

Najpierw należy znaleźć przyczynę bólu. Może być on wywołany zmianami pogody, wahaniami atmosferycznymi lub gdy przemieszczamy się w inny obszar klimatyczny, np. kiedy jedziemy nad morze lub w góry. Znaczenie ma również przedłużająca się sytuacja stresowa, wyczerpująca praca, długotrwałe napięcie psychiczne, zmiany w kręgosłupie lub zbyt długie przebywanie w zamkniętych pomieszczeniach.

Bóle głowy mogą spowodować nawet niektóre produkty spożywcze, np. czerwone wino, papierosy, słodziki, środki konserwujące dodawane do żywności, ser żółty, orzechy czy czekoladę. Przyczyną może być nawet głód czy pragnienie. Najważniejsze, aby szybko wytypować powód bólu głowy i odpowiednio zadziałać.

Z pomocą przyjdą domowe sposoby. W silnym bólu pomoże akupresura, aromaterapia, napary ziołowe, ciepła kąpiel, masaż karku i ramion, a także zimne okłady na czoło i skronie. Skuteczne są nawet tak niecodzienne metody jak moczenie stóp w zimnej wodzie, spacer i głębokie oddechy, odpoczynek w zaciemnionym pokoju oraz picie chłodnej wody małymi łykami, przy czym w ciągu godziny należy wypić jej litr.

Zdarza się tak, że czasami częsty i silny ból głowy wymaga konsultacji lekarza. Może to być objaw choroby, np. zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, nadciśnienia czy jaskry. Nie wolno zwlekać, gdy ból narasta szybko i gwałtownie, gdy pojawił się po urazie głowy lub samodzielne leczenie nie przynosi rezultatów, a ból utrzymuje się dłużej niż trzy dni.

Nie należy też lekceważyć takich symptomów jak sztywność karku i problemy przy dotknięciu brodą klatki piersiowej oraz gdy pojawia się niedowład rąk, nóg, problemy z mową, zaburzenia świadomości lub równowagi, a także wysoka gorączka lub ból oczu.

mos

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB