Sprawdź, czy grozi ci wczesna menopauza

2016-10-20 13:00:00 (ost. akt: 2016-10-20 10:21:53)
Sprawdź, czy grozi ci wczesna menopauza

Zdjęcie jest tylko ilustrajcą do tekstu

Autor zdjęcia: pixabay.com

Nieregularne miesiączki, zmienne nastroje czy uderzenia gorąca mogą być powodem skrajnego przemęczenia, problemów z tarczycą lub... menopauzy. Jeśli zdarza się to przed 45. rokiem życia, jak najszybciej należy udać się do ginekologa.

Wczesna menopauza dotyczy kobiet, które nie ukończyły jeszcze 40-45 lat. Często zmiany hormonalne, takie jak zmiany cyklu miesiączkowego, wahania nastroju, uderzenia gorąca, a nawet nadmierne wysuszenie skóry kojarzymy ze zmęczeniem. Tymczasem może to oznaczać, że rozpoczął się okres przekwitania.

Zazwyczaj menopauza, czyli trwałe zatrzymanie cyklu miesiączkowego, pojawia się u kobiet w wieku 45-55 lat. Oznacza to, że pierwsze objawy klimakterium powinny wystąpić między 45. a 50. rokiem życia.

Zaniepokoić mogą również takie objawy jak kołatanie serca towarzyszące nagłym uderzeniom gorąca, pojawiające się głównie przy sytuacjach stresowych, nadmierne pocenie się, wahania nastroju, szczególnie, gdy łatwo przechodzisz ze stanów depresyjnych do agresji, szybkie i nieuzasadnione tycie (tuszy przybywa szczególnie w okolicach ud i bioder) oraz kłopoty z zasypianiem.

Pojawić się może również nadmierne wysuszenie skóry. Pierwszymi symptomami, które powinny być sygnałem do wizyty u lekarza są wszelkie zmiany w cyklach miesiączkowych, czyli krwawienia pojawiające się częściej niż do tej pory oraz takie, które są zbyt skąpe lub bardziej obfite niż zwykle.

Przedwczesne przekwitanie może być uwarunkowane genetycznie. Nie znaczy to jednak, że jeśli mama zaczęła klimakterium po trzydziestce, to ty również będziesz miała tak samo. Prawdopodobieństwo wynosi 30 proc. Tzw. sztuczną menopauzę mogą wywołać niektóre leki, np. te zażywane w terapii zespołu policystycznych jajników, endometriozy czy mięśniaków macicy.

Życie w ciągłym stresie i długotrwałe odchudzanie się również może być przyczyną przekwitania. Znaczenie ma nawet to, kiedy urodziłaś dziecko. Jeśli na potomstwo zdecydowałaś się późno lub w ogóle nie masz dzieci, to prawdopodobieństwo wystąpienia wczesnej menopauzy jest większe.

Przedwczesne przekwitanie potwierdzą lub wykluczą badania hormonalne. Podczas badań może się okazać, że poziom estrogenów i progesteronu jest zbyt niski. Hormony te nie tylko wpływają na płodność i cykl miesiączkowy, ale również na pracę systemu nerwowego. Chronią też przed osteoporozą i chorobami krążenia.

O metodzie łagodzenia skutków menopauzy decyduje ginekolog. Może on przepisać leki hormonalne, choć czasami wystarczą pigułki antykoncepcyjne lub spirala domaciczna uwalniająca hormon. Dodatkowo warto do diety dodać produkty bogate w fitozwiązki, czyli hormony roślinne podobne do estrogenów. Zawierają je ziarna zbóż, soja, siemię lniane i jagody. Regularne ćwiczenie również pomoże ustabilizować cykl płciowy.

mos

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB