Co piąte dziecko w Polsce cierpi na nadwagę lub otyłość

2016-10-24 10:00:00 (ost. akt: 2016-10-21 15:01:22)
Co piąte dziecko w Polsce cierpi na nadwagę lub otyłość

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu.

Autor zdjęcia: pixabay.com

Aż 22 proc. polskich dzieci ma problem z nadwagą lub otyłością. Jeszcze gorzej sprawa wygląda wśród dorosłych. Z czego wynika ten problem i jak można z nim walczyć? 24 października, czyli Światowy Dzień Walki z Otyłością, jest dobrą okazją, żeby o tym przypomnieć.

Statystyki nie świadczą o nas najlepiej. Według badań Instytutu Żywności i Żywienia ponad 22 proc. uczniów polskich szkół podstawowych i gimnazjów boryka się z otyłością lub nadwagą. Jeszcze więcej osób z nadmierną masą ciała znajdziemy wśród dorosłych, zwłaszcza mężczyzn (64 proc.). Z tym problemem zmaga się także 49 proc. dorosłych kobiet. W czołówce krajów Europy o największej liczbie osób otyłych jest Grecja, Węgry i Wielka Brytania.

Czym jest otyłość? To nadmierny przyrost masy ciała wynikający z przyjmowania większej ilości energii w jedzeniu, niż jest się w stanie spożytkować. I zarówno to pierwsze, jak i drugie, wiąże się ze zmianą trybu życia społeczeństwa, która jest główną przyczyną otyłości. Konsumujemy więcej, i to żywności przetworzonej, wysokokalorycznej, zawierającej duże ilości cukru i tłuszczy. Czas wolny spędzamy przeważnie mało aktywnie, najczęściej przed telewizorem lub komputerem. A zatem mniej też się ruszamy, czyli nie wydatkujemy energii, której dostarczyliśmy organizmowi razem z pożywieniem.

Otyłość jest problemem samym w sobie – ludzie z nadmierną masą ciała mają trudności z poruszaniem się, a czasem nawet oddychaniem, mogą cierpieć np. na bezdech senny. Należy też pamiętać, że otyłość i nadwaga prowadzą też do innych groźnych schorzeń. Należą do nich m.in. cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, zawały serca, miażdżyca, kamica żółciowa czy nawet nowotwory.

Jak zatem można walczyć z otyłością, która jest obecnie jednym z większych i wciąż narastających problemów współczesnego społeczeństwa? Najprościej, czyli zaczynając od własnego podwórka. Jedzmy więcej warzyw, unikajmy żywności wysokokalorycznej i przetworzonej. Zacznijmy się więcej ruszać, uprawiać sporty. Jeśli zadbamy o te bardzo istotne aspekty swojego życia, będziemy też żywym przykładem dla swojego otoczenia, a to najlepsza motywacja.

jm

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB