Jak długo jest ważna recepta?

2016-11-06 12:00:00 (ost. akt: 2016-11-07 10:34:54)
Jak długo jest ważna recepta?

Zdjęcie jest tylko ilustrajcą do tekstu

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Wielu z nas, gdy dostaje receptę od lekarza nie zastanawia się, jak długo jest ona ważna. Tę kwestię określają przepisy kodeksu cywilnego. Termin realizacji recepty nie może przekroczyć 30 dni, ale są też wyjątki.

Według kodeksu cywilnego termin realizacji recepty nie może przekroczyć 30 dni od daty jej wystawienia lub 30 dni od wyznaczonej przez lekarza daty realizacji. Jednak data ta nie zawsze jest dokładnie określona na recepcie. W takim wypadku termin ważności recepty rozpoczyna się od następnego dnia od jej wystawienia. Leki można wykupić do północy ostatniego dnia ważności recepty.

Pamiętajmy, aby przestrzegać daty zapisanej na recepcie, inaczej będzie problem z wykupieniem leków. Sprawdziliśmy to w jednej z olsztyńskich aptek. – Nie możemy realizować recepty po terminie, bo apteka może zapłacić wysoką karę – mówi farmaceuta. – Wysokość kary zależy od rodzaju wykroczenia - dodaje.

Jednak są wyjątki od tych zasad. W niektórych przypadkach recepta może być ważna 7, 90 lub 120 dni licząc od następnego dnia od wystawienia dokumentu.

Dotyczy to:
- antybiotyków w postaci preparatów do stosowania wewnętrznego i parenteralnego, czyli pozajelitowego. W tym przypadku recepty są ważne 7 dni. Z kolei recepty na preparaty do stosowania zewnętrznego są ważne już 30 dni.
- preparatów immunologicznych wytwarzanych dla indywidualnego pacjenta. Data ważności recepty na te leki kończy się po 90 dniach.
- preparatów sprowadzanych indywidualnie dla pacjenta z zagranicy. Te recepty są ważne najdłużej, bo aż 120 dni.


Jeżeli lekarz przepisał na jednej recepcie więcej niż jeden lek, to termin realizacji jest liczony dla każdego osobno.

mos

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB