Gorączka, zmęczenie, kaszel? To może być zapalenie płuc

2016-11-12 09:00:00 (ost. akt: 2016-11-10 14:21:50)

Zapalenie płuc to groźna choroba układu oddechowego, która może być powikłaniem przeziębienia, grypy czy chorób zakaźnych. Chorobę tę nie zawsze łatwo rozpoznać. Dziś obchodzimy Światowy Dzień Zapalenia Płuc, jest to dobra okazja, aby dowiedzieć się więcej na ten temat.

Objawy zapalenia płuc zależą od czynnika wywołującego chorobę i od stanu zdrowia pacjenta. Przyczyną mogą być bakterie, wirusy i grzyby. Wyróżnia się także zachłystowe zapalenie płuc, które zazwyczaj dotyka osoby cierpiące na refluks żołądkowo-przełykowy. Ten rodzaj choroby pojawia się, gdy pokarm dostanie się do płuc.

Najczęstszym objawem zapalenia płuc jest kaszel i gorączka. Dodatkowo pojawiają się duszności, ból w klatce piersiowej i charakterystyczny świszczący oddech. Początkowo symptomy mogą być podobne do tych występujących przy grypie. Pojawia się gorączka, dreszcze, ogólne rozbicie i złe samopoczucie. Lekarz, osłuchujący pacjenta może usłyszeć szemrania i szmery w płucach. Tak zazwyczaj przejawia się bakteryjne zapalenie płuc.

Ta odmiana zapalenia płuc może wystąpić samoczynnie lub jako powikłanie po infekcjach górnych dróg oddechowych czy chorobach zakaźnych, takich jak odra, różyczka czy ospa wietrzna. Zaniepokoić powinien kaszel nieustępujący po chorobie lub nasilający się. Z czasem może stać się bolesny i duszący. W takim wypadku konieczna będzie wizyta u lekarza, który może zlecić prześwietlenie płuc i przepisze odpowiednie antybiotyki.

Zupełnie inaczej sytuacja wygląda z wirusowym zapaleniem płuc. W tym wypadku choroba przed długi czas może pozostać niezauważona, bo ma mniej charakterystyczne objawy. Nie zawsze występuje gorączka i kaszel. Nawet lekarz osłuchujący stetoskopem może nie zauważyć zmian w płucach.

Natomiast mogą wystąpić jedynie takie symptomy jak senność, łatwe męczenie się organizmu przy niewielkim wysiłku, osłabienie, złe samopoczucie, duszność i zlewne poty. W takim wypadku powinniśmy wykonać badanie krwi z czynnikami OB i CRP. Gdy są one podwyższone oraz występuje większa ilość białych krwinek, może to wskazywać na wirusowe zapalenie płuc. Ostateczną diagnozę lekarz postawi po prześwietleniu płuc, na którym będą widoczne zmiany chorobowe.

Najczęstszą przyczyną tego rodzaju zapalenia płuc jest wirus grypy, rzadziej adenowirusy. W leczeniu zaleca się zażywanie witamin i odpoczynek, nie stosuje się antybiotyków. Pamiętajmy jednak, że nie należy leżeć, bo to pogarsza już uszkodzoną wentylację i osłabia serce. Jeśli nie występuje gorączka, chory może nawet wychodzić na krótkie spacery, by poprawić wentylację płuc.

Niektórzy są bardziej narażeni na zapalenie płuc. Decydują o tym czynniki takie jak:
- podeszły wiek,
- niedojrzały system odpornościowy,
- choroby układu immunologicznego,
- palenie papierosów,
- leczenie immunosupresyjne,
- brak snu i przemęczenie,
- nadużywanie alkoholu,
- niezdrowe odżywianie się,
- choroby przewlekłe, np. cukrzyca, niewydolność serca, miażdżyca.

mos

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB