Jak obniżyć poziom cholesterolu w organizmie?

2016-11-22 12:00:00 (ost. akt: 2016-11-21 15:44:48)
Jak obniżyć poziom cholesterolu w organizmie?

Zdjęcie jest tylko ilustrajcą do tekstu

Autor zdjęcia: pixabay.com

Podwyższony poziom cholesterolu może powodować rozwój miażdżycy, która z kolei prowadzi do niszczenia żył i tętnic, zawału serca oraz udaru mózgu. Aby unormować cholesterol, nie wystarczy wprowadzić zmian w jadłospisie, ale również zmienić swój styl życia.

Jeśli masz podwyższony cholesterol, to same leki na jego obniżenie nie wystarczą. Zmiany należy wprowadzić w swoim stylu życia. Trzeba zacząć od korekty jadłospisu. Jeśli poziom cholesterolu we krwi nie jest jeszcze znacznie przekroczony, to lekarze zwykle zalecają zmiany w codziennym menu. Nawet jeżeli przyjmujesz leki, to zmiana diety jest niezbędna. Specjaliści przekonują, że dwustronne działanie przynosi efekty znacznie szybciej niż samo postępowanie farmakologiczne.

Dzieje się tak dlatego, że 20-40 proc. cholesterolu dostarczamy organizmowi w pożywieniu. W związku z tym zmiana nawyków żywieniowych na stałe jest bardzo ważna. Przede wszystkim należy ograniczyć spożywanie tłuszczu zwierzęcego, a zamiast niego w kuchni wykorzystywać tłuszcze roślinne. Do dziennego jadłospisu trzeba włączyć większą ilość warzyw i owoców, ryby oraz produkty pełnoziarniste.

Znaczenie ma także masa ciała. Nadwaga to główny powód podwyższonego cholesterolu. Osoby otyłe zazwyczaj mają podwyższony poziom cholesterolu frakcji LDL, czyli tzw. złego cholesterolu, a obniżony ten z frakcji HDL, tj. dobrego cholesterolu. Dodatkowo występuje u nich wysoki poziom trójglicerydów i nadkrzepliwość krwi. Wszystkie te czynniki zwiększają ryzyko wystąpienia miażdżycy. Dlatego bardzo ważna jest aktywność fizyczna i zmiana diety.

Ruch podnosi poziom cholesterolu frakcji HDL, co przyczynia się do obniżenia całkowitego cholesterolu w organizmie. Ważna jest regularność ćwiczeń. Sport trzeba uprawiać co najmniej 3-4 razy w tygodniu, a najlepiej codziennie chociaż przez 30 minut. Rodzaj ćwiczeń trzeba dostosować do kondycji i stanu zdrowia. Najlepiej wybrać dyscyplinę poprawiającą wytrzymałość, np. biegi, jazda na rowerze, pływanie, jazda na nartach biegowych czy popularny nordic walking.

Kolejny krokiem jest porzucenie używek. Alkohol, szczególnie ten wysokoprocentowy, zawiera dużo kalorii. Nadużywanie go może prowadzić do nadwagi. Jeśli dodatkowo podwyższony jest poziom trójglicerydów, to picie alkoholu powoduje wzrost poziomu całkowitego cholesterolu.

Zrezygnować trzeba też z palenia papierosów. Nikotyna i tlenek węgla, występujące w dymie tytoniowym zmniejszają stężenie tlenu zawartego we krwi, uszkadzają ściany naczyń krwionośnych, przyspieszają proces tworzenia blaszki miażdżycowej oraz obniżają poziom dobrego cholesterolu.

Na poziom cholesterolu duży wpływ ma również stres. Przewlekły i powtarzający się codziennie prowadzi do nadciśnienia i podnosi poziom cholesterolu. Dlatego trzeba nauczyć się radzić sobie ze stresem. Rozładować go pomoże aktywność fizyczna, która obniża poziom hormonów stresu. Ważne są również dobre stosunki z rodziną i przyjaciółmi, bo życzliwe otoczenie pozwoli odstresować się i na chwilę zapomnieć o problemach. Jednak każdy z nas powinien znaleźć własny sposób na stres. Może to być relaksująca kąpiel, muzyka czy rysowanie, ważne, aby przynosiło ukojenie.

mos

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB