Z kondycją dzieci w Polsce jest coraz gorzej

2016-11-29 12:00:00 (ost. akt: 2016-11-29 10:44:02)
Z kondycją dzieci w Polsce jest coraz gorzej

Zdjęcie jest tylko ilustrajcą do tekstu

Autor zdjęcia: pixabay.com

Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie przeprowadziła badania nad kondycją polskich dzieci. Wynika z nich, że od lat 90. XX w. sprawność fizyczna dziewcząt i chłopców pogarsza się. W badaniach wzięło udział niemal 600 tys. uczniów.

Dane zbierano w latach 1979-2009. Specjaliści przebadali niemal 600 tys. dziewcząt i chłopców w wieku od 7 do 19 lat. Ostatnią fazą badań kierował dr Janusz Dobosz z warszawskiej AWF. Ostrzega on, że jeśli tendencja pogarszającego się stanu sprawności fizycznej dzieci będzie się utrzymywać, to odsetek dzieci o słabej lub bardzo słabej sprawności fizycznej wkrótce może przekroczyć 60 proc.

Dr Dobosz zaznaczył, że sprawność fizyczna dzieci w badanych grupach nie zawsze wyglądała tak słabo. Początkowo poprawiała się, szczególnie w latach 1979-1989. Ostatnie wyniki wskazują na zahamowanie i wygaszanie tego trendu, a w latach 1999-2009 kondycja dzieci i młodzieży drastycznie zaczęła spadać.

Wyniki testów sprawnościowych zaczęły się pogarszać od lat 90. szczególnie wśród chłopców. W wielu ćwiczeniach poziom sprawności jest niższy niż w 1979 r., czyli w okresie szczytu kryzysu ekonomicznego w Polsce. W testach przeprowadzono takie ćwiczenia jak próba siadu z leżenia w ciągu 30 sekund czy skoku w dal z miejsca lub biegu na 50 metrów.

Dr Dobosz wyjaśnia, że najgorsze wyniki zaobserwowano wśród dzieci najmłodszych, czyli tych urodzonych na przełomie wieków i na początku XXI w. Od początku badań masa ciała chłopców i dziewcząt cały czas rosła, co wiązało się z poprawą warunków życia. Jednak lepiej sytuacja wygląda wśród dziewcząt, które w wieku ok. 14-15 lat zaczynają dbać o swoją wagę.

Prof. Jadwiga Charzewska z AWF i Instytutu Żywności i Żywienia dodaje, że wyniki tych badań pokrywają się z wynikami badań na temat otyłości wśród dzieci i młodzieży w Polsce. Testy przeprowadzone przez Szwajcarsko-Polski Program Współpracy udowodniły, że wśród 11-12-letnich chłopców aż 28 proc. ma zbyt dużą wagę ciała.

Oznacza to, że polskie dzieci są na trzecim miejscu, po Grecji i Słowenii, jeśli chodzi o nadwagę lub otyłość. W szkołach podstawowych i gimnazjalnych już 22 proc. uczniów ma nadmierną masę ciała.

Źródło: www.kurier.pap.pl

oprac. mos

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB