Wyrzucasz pestki owoców? To błąd!

2016-12-03 08:00:00 (ost. akt: 2016-12-02 12:20:20)
Wyrzucasz pestki owoców? To błąd!

Zdjęcie jest tylko ilustrajcą do tekstu

Autor zdjęcia: pixabay.com

Jabłka, winogrona czy brzoskwinie, wszystkie te owoce posiadają cechę wspólną - mają pestki. Najczęściej lądują one w koszu, a to błąd, bo zawierają wiele właściwości odżywczych. Ich regularne spożywanie może nawet przeciwdziałać nowotworom.

W wielu owocach znajdziemy przeciwutleniacze, które zapobiegają powstawaniu nowotworów. Okazuje się, że cenne właściwości kryją się również w pestkach. Dlatego zamiast wyrzucać je do kosza, wykorzystajmy w kuchni.

Fot. pixabay.com


Pestki winogron są źródłem antyoksydantów, flawonoidów i aktywnego związku B2G2, który zapobiega powstawaniu raka prostaty. Dodatkowo pestki pomogą przy żylakach, skurczach i innych dolegliwościach układu krążenia. Osoby po zawale również powinny je spożywać, bo wzmacniają kruche naczynia krwionośne. Poza tym pomocne są w walce z cukrzycą typu 2.

Fot. pixabay.com


Nasiona i pestki jabłek również pozytywnie wpływają na zdrowie. Wzmacniają one odporność, dzięki czemu zapobiegają namnażaniu się komórek nowotworowych, dlatego warto je spożywać w trakcie chemioterapii. W pestkach znajdziemy fitochemikalia, czyli aktywne składniki, które zmniejszają stres oksydacyjny, powodujący liczne nowotwory. Niektóre przeciwutleniacze hamują także namnażanie się szkodliwych wolnych rodników.

Amigdalina to kolejna substancja występująca w pestkach jabłek. Jest to witamina B17 uważana za silną substancję przeciwnowotworową. Pestki tych owoców sprawdzą się w profilaktyce raka płuc, jelita grubego, prostaty, trzustki, piersi czy żołądka.

Fot. pixabay.com


Tę samą substancję znajdziemy w pestkach brzoskwiń. Choć pestki te są twarde, to okazuje się, że właśnie w nich znajdują się duże ilości witaminy B17. Duże pestki można rozgnieść w moździerzu. Aby zniwelować ich gorzki smak, wystarczy dodać trochę gałki muszkatołowej. Podobne działanie mają pestki moreli. Okazuje się, że amigdalina lepszy efekt przynosi zażywana właśnie z pestkami owoców niż przyjmowana w suplementach diety.

mos

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB