Fenkuł, czyli koper włoski ma wiele zastosowań. Pomoże zarówno przy problemach z układem pokarmowym, jak i na kaszel oraz inne schorzenia układu oddechowego. Warzywo to znane było już w czasach starożytnej Grecji i Rzymu. Warto sięgać po fenkuły, szczególnie, że właśnie trwa sezon na nie.
Fenkuł wykorzystywano już w czasach starożytnych. Podobno gladiatorzy przed walką nacierali swoje mięśnie wyciągiem z nasion kopru włoskiego. Wówczas uważano, że zabieg ten wzmocni ich mięśnie. Obecnie warzywo to również doceniane jest w medycynie naturalnej. Wykorzystuje się go m.in. przy schorzeniach układu oddechowego.
Koper włoski stosuje się jako środek wykrztuśny. Zwiększa on objętość wydzieliny oskrzelowej, zmniejsza jej gęstość i przywraca prawidłowy ruch nabłonka rzęskowego. Warzywo zwalcza również drobnoustroje, dlatego żucie nasion fenkułu sprawdzi się przy przeziębieniu i grypie. Poza tym koper ma działanie przeciwgorączkowe i napotne. Olejek koprowy wykorzystać można przy inhalacji, wystarczy jego kilka kropel dodać do wody. Zabieg ten nie powinien trwać dłużej niż 15 minut.
Dodatkowo fenkuł pomoże przy wzdęciach i innych dolegliwościach układu pokarmowego. Jego owoce wykorzystuje się przy braku apetytu i zaburzeniach trawienia, pobudzając wydzielanie soku żołądkowego i żółci. Stosuje się go również przy wzdęciach i bólach brzucha, bo warzywo to zmniejsza napięcie mięśni gładkich brzucha. Owoce fenkułu wzmagają także ruchy perystaltyczne jelit, dlatego można je spożywać przy problemach z wypróżnianiem i zaparciach. Koper włoski pomocniczo sprawdzi się przy dolegliwościach układu moczowego.
Herbatki z fenkułu powszechnie znane są jako środek zwalczający kolki u niemowląt. Jednak według specjalistów może to doprowadzić do wcześniejszego dojrzewania u dziewcząt. Wszystko za sprawą olejku wchodzącego w skład kopru włoskiego. Zawiera on substancje o silnym działaniu estrogennym. Dzieci, które często piją herbatki z kopru włoskiego mogą mieć kilka razy wyższe stężenie estrogenów w organizmie. Dlatego w tej sprawie lepiej wcześniej skonsultować się z pediatrą.
Kobiety w ciąży powinny zrezygnować ze spożywania herbatek i przetworów z owoców fenkułu. Natomiast zaleca się go na pobudzenie laktacji. Jednak ze względu na to, że z mlekiem matki substancje zawarte w koprze włoskim mogą przedostać się do organizmu dziecka, lepiej decyzję tę również przedyskutować z lekarzem.
Fenkuł pomoże także przy kobiecych dolegliwościach. W medycynie naturalnej uważa się, że koper może przyspieszać miesiączkę, podnieść poziom libido, złagodzić objawy klimakterium, a także ułatwić poród. Jednak do tej pory nie przeprowadzono w tym kierunku badań, które naukowo potwierdziłyby te teorie.
mos
Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Dodaj komentarz Odśwież
Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez
Alicja #2927746 | 78.10.*.* 30 maj 2020 23:45
Nie sądziłam że koper włoski podnosi poziom estrogenów i powoduje wcześniejsze dojrzewanie. Teraz nie jestem przekonana do stosowania kopru. Czopki na zaparcia już kilka razy podawałam, pomogły za każdym razem.
! odpowiedz na ten komentarz
alaska #2526023 | 5.60.*.* 26 cze 2018 15:31
Jeżeli chodzi o zaparcia dla dzieci to herbatka z kopru jest wskazana, tak samo suszone śliwki. Rozwiązaniem (moim zdaniem bardzo skutecznym i nieinwazyjnym) są również czopki eva/qu bambini.
! odpowiedz na ten komentarz
hankakruk #2125648 | 95.48.*.* 2 gru 2016 13:58
ciekawostka! nigdy nie slyszalam o tylu pozytywnych wlasciwosciach fenkułu :o człowiek sie całe zycie uczy! ja zapasy herbat robie w eko sklepie naturo.pl bardzo fajny bo ma duuużą oferte i przyzwoite ceny :) a wy macie jakies swoje ulubione sklepy ze zdrową żywnością?? chętnie poznam coś nowego
Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! odpowiedz na ten komentarz
julia #2125606 | 89.76.*.* 2 gru 2016 12:43
Koper włoski na zaparcia? Dobrze wiedzieć, kiedyś dziecku podawałam te herbatki, kiedy byłam w ciąży stosowałam dicopeg na zaparcia, jako jedyny bezpieczny środek na tą dolegliwość w ciąży
Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! odpowiedz na ten komentarz