Chcesz zapomnieć o trudnym dniu? Lepiej nie śpij!

2016-12-04 08:00:00 (ost. akt: 2016-12-02 14:29:49)
Chcesz zapomnieć o trudnym dniu? Lepiej nie śpij!

Zdjęcie jest tylko ilustrajcą do tekstu

Autor zdjęcia: pixabay.com

Wiele osób uważa, że sen pomaga na liczne dolegliwości, m.in. na stres. Okazuje się, że jeśli przeżyliśmy trudny dzień, pełen przykrych niespodzianek, lepiej zrezygnować ze snu. Badania w tym kierunku przeprowadzili chińscy naukowcy.

Chińscy naukowcy z dr. Yunzhe Liu z Uniwersytetu w Pekinie na czele, uważają, że sen może być powodem lepszego zachowania się w naszej pamięci przykrych doświadczeń, takich, o których wolelibyśmy zapomnieć. Badania opublikowano na łamach magazynu naukowego "Nature Communications".

Według zespołu naukowców dzieje się tak, dlatego, że podczas snu mózg przenosi przykre doświadczenia z minionego dni z pamięci krótkotrwałej do długotrwałej. Tak samo nasz mózg działa, gdy przez dłuższy czas uczymy się do ważnego egzaminu. W takiej sytuacji warto po intensywnej nauce zafundować sobie kilka godzin snu. Dzięki temu lepiej poradzimy sobie z zadaniami testowymi.

Eksperci z Chin chcieli sprawdzić, czy te same mechanizmy uaktywniają się, gdy próbujemy za wszelką cenę wyprzeć z pamięci traumatyczne przeżycia. W tym celu przeprowadzili eksperyment, w którym udział wzięło 73 ochotników. Pokazano im 26 portretów policyjnych wraz z wstrząsającą fotografią. Następnie uczestników podzielono na dwie grupy.

Pierwsza z nich pół godziny po obejrzeniu zdjęć wzięła udział w serii ćwiczeń, które miały wyprzeć z pamięci przykre obrazy. Druga grupa również została poddana tym ćwiczeniom, ale dopiero następnego dnia, po przespanej nocy. Następnie naukowcy po raz kolejny pokazali portrety policyjne. Zadaniem ochotników było dopasowanie portretów do wstrząsających zdjęć pokazanych poprzedniego dnia. W ten sposób naukowcy chcieli sprawdzić, czy wypieranie zdarzeń z pamięci lepiej działa przed czy po przespanej nocy.

Okazało się, że osoby, które wcześniej przespały się, miały większe problemy z zapomnieniem przykrych doświadczeń niż osoby, które jeszcze tego samego dnia odbyły ćwiczenia na wyparcie wstrząsających zdjęć z pamięci. Według badaczy dowodzi to temu, że podczas nauki oraz podczas wypierania przykrych zdarzeń działają te same mechanizmy. Przez to dłużej możemy zachować w pamięci niechciane doświadczenia.

Naukowcy przekonują, że jeśli chcemy o czymś szybko zapomnieć, to lepiej nie decydować się na "przespanie" problemu. Sen spowoduje, że przykre wydarzenia zostaną w naszej pamięci na dłużej, być może nawet na całe życie.

Źródło: Nature Comminications

mos

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB