Jak pozbyć się kataru?

2016-12-12 12:00:00 (ost. akt: 2016-12-12 13:44:04)

Niskie temperatury sprzyjają rozwojowi przeziębienia i kataru. W walce z tym drugim zazwyczaj stosujemy inhalacje i krople do nosa. Okazuje się, że nie zawsze potrzebne są leki, bo przykrych dolegliwości można się pozbyć domowymi sposobami.

Katar można łatwo złapać, wystarczy nawet krótkotrwały kontakt z chorą osobą. Rhinowirusów, czyli wirusów odpowiedzialnych za nieżyt błon śluzowych nosa, jest ponad 200 rodzajów. Zarazić się nimi można drogą kropelkową, np. wtedy gdy ktoś obok nas kichnie.

Choć katar utrudnia funkcjonowanie, to pomaga także zwalczać infekcje. Kichanie i częste wydmuchiwanie nosa pozwala pozbyć się zarówno wydzieliny, jak i wirusów. Krople do nosa lub tabletki na katar powinniśmy stosować wtedy, gdy będzie to konieczne i tylko przez 3-4 dni.

Gdy przemarzniemy, nie czekajmy aż infekcja się rozwinie. Weźmy gorącą kąpiel z dodatkiem olejku eukaliptusowego, sosnowego lub miętowego. Możemy też wymoczyć stopy w gorącej wodzie z solą. Następnie stopy trzeba nasmarować maścią kamforową, włożyć grube skarpety i odpocząć pod ciepłym kocem.

Aby odblokować nos i pozbyć się nagromadzonej wydzieliny, należy robić inhalacje z olejków aromatycznych, np. eukaliptusowego lub naparu rumianku. Jeżeli skóra wokół nosa jest podrażniona, to skrzydełka nosa trzeba smarować maścią z majeranku. Jednak jeśli katar mocno dokucza, a do tego występuje gorączka, należy iść do lekarza.

Pamiętajmy, aby podczas infekcji pić dużo płynów. W ten sposób wydzielina się rozrzedza i nos łatwiej się oczyszcza. Przy katarze sprawdzi się herbata z sokiem malinowym lub z czarnego bzu i miodem, a także gorące potrawy, np. rosół. Potrawy należy uzupełniać dużymi ilościami czosnku, ma on działanie antybakteryjne. Do dań dodawajmy również natkę pietruszki, która zawiera witaminę C.

Przy katarze trzeba często myć ręce, szczególnie po każdorazowym czyszczeniu nosa. Należy używać jednorazowych chusteczek higienicznych, w ten sposób szybciej pozbędziemy się wirusów. Aby wzmocnić osłabione ścianki naczyń krwionośnych błony śluzowej nosa, zażywajmy zwiększone ilości witaminy C.

Jeżeli domowe metody nie pomagają, a infekcji towarzyszą bóle mięśni, stawów i głowy, a temperatura przekracza 38 stopni Celsjusza, może to zwiastować grypę. Jeśli dodatkowo występuje uczucie ucisku w okolicach policzków, skroni lub nasady nosa, a wydzielina jest ropna, to może być to oznaką zapalenia zatok przynosowych. Wymaga to specjalistycznego leczenia.

mos

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Grzesiek #2137292 | 178.37.*.* 17 gru 2016 15:37

    Katar leczony trwa 7 dni, a nieleczony tydzień. Prawda stara jak świat i dalej aktualna :) Wspomagać można się wodą morską i np. olejkiem olbas, który ułatwia oddychanie. Trzeba wzmacniać odporność - witamina D3, tran norweski Gal i zdrowa dieta.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. ols #2134156 | 94.254.*.* 13 gru 2016 16:47

    Drodzy czytelnicy, proponuję prosty i naturalny sposób: 5ml soli fizjologicznej+3-6 kropli wody utlenionej, nalać do kieliszka wymieszać zaciągnąć strzykawką i zaaplikować do nosa, uwaga- głowę proszę położyć na kanapie tak aby lekko opadała do tyłu, aby płyn nie spływał nam do gardła, proszę powtórzyć to 3 dni po 3x, kataru nie będzie,moja rodzina i ja mamy to sprawdzone.pozdr

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. rosko #2133620 | 89.230.*.* 12 gru 2016 19:33

    Wszystko stosowałam inhalacje, parówki, wąchanie posiekanej cebuli, smarowanie maścią z mentolem, to wszystko pomagało ale na krótko, bałam się brać środki takie obkurczające bo one uzależniają i nie można ich też długo stosować, terz przy katarze psikam nos nozitixem, ma naturalny skład i długo działa, bo jest gęstszy

    ! - + odpowiedz na ten komentarz