Jak odróżnić kaszel suchy od mokrego?

2016-12-17 08:00:00 (ost. akt: 2016-12-16 11:30:21)

Rozróżnienie czy kaszel jest suchy czy mokry ma duże znaczenie, bo decyduje o sposobie leczenia. Kaszel suchy oznacza początek infekcji, astmę lub alergię. Mokry z kolei niemal zawsze jest symptomem infekcji. Jednak jak rozróżnić kaszel suchy od mokrego?

Jak odróżnić kaszel suchy od mokrego?

Zdjęcie jest tylko ilustrajcą do tekstu

Autor zdjęcia: pixabay.com

Kaszel mokry nazywany jest również produktywnym. Charakteryzuje go obecność wydzieliny, którą odkrztuszamy podczas kaszlu. Jest ona gęsta, lepka i biała lub żółtawa. Ropna wydzielina świadczy o infekcji. Mimo że kaszel mokry jest męczący, to pomaga nam w zwalczaniu zakażenia.

Dzięki niemu martwe i żywe drobnoustroje podczas procesu zapalnego wydalane są z gardła, krtani, tchawicy, oskrzeli czy płuc. Kaszel mokry ma bulgoczący dźwięk i jest głębszy niż kaszel suchy. W jego leczeniu wykorzystuje się środki mukolityczne, czyli preparaty rozrzedzające wydzielinę i ułatwiające jej usunięcie.

Natomiast przy kaszlu suchym odczuwamy drażnienie w tchawicy, podobne do tego, jakby łaskotało nas piórko. Prowadzi to do pokasływania lub ataków duszącego kaszlu. Ten rodzaj kaszlu jest rownież męczący i charakteryzuje się brzmieniem przypominającym poszczekiwanie. W tym przypadku nie odkrztusza się wydzieliny, bo kaszel zazwyczaj sygnalizuje dopiero początek infekcji, np. przeziębienia. Może oznaczać także alergię lub astmę, szczególnie wtedy, gdy kaszel budzi nas w nocy.

Przyczyna suchego kaszlu może leżeć również poza układem oddechowym. Dolegliwość może pojawić się jako reakcja na zażywanie niektórych leków, np. na nadciśnienie lub przy niewydolności serca. Jeżeli kaszel suchy jest wynikiem rozwijającej się infekcji, to zazwyczaj po 2-3 dniach samoczynnie zmienia się w kaszel mokry. W takim wypadku można przyjmować syrop na kaszel suchy, który przyspieszy pojawienie się wydzieliny i zmieni go na kaszel mokry.

mos

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB