Jeść też trzeba umieć, szczególnie w święta

2016-12-22 10:14:28 (ost. akt: 2016-12-22 11:31:56)
Jeść też trzeba umieć, szczególnie w święta

Autor zdjęcia: Pixabay.com

Zanim usiądziemy przy świątecznym stole, warto dowiedzieć się co jeść i jak jeść, aby także po świętach cieszyć się dobrym samopoczuciem. Przestrzegając bowiem pewnych zasad, można skosztować wszystkich wigilijnych potraw.

Polska kuchnia uważana jest za ciężkostrawną. Po świętach narzekamy, że czujemy się ociężali, niektórzy mają dolegliwości typowe dla przejedzenia. Co zatem robić, jak jeść, aby przez całe święta czuć się dobrze?

Przede wszystkim jedzmy powoli, dobrze przeżuwając każdy kęs. Złe przeżuwanie pokarmu, zakłóca proces trawienia, jedzenie nie jest trawione całkowicie, powodując dolegliwości żołądkowe. Złym nawykiem jest napełnienie żołądka w krótkim czasie, a potem systematyczne jeszcze podjadanie.

— Posiłki spożywajmy regularne przez cały dzień. Dotyczy to także świąt. Wówczas, kiedy siądziemy do stołu, zjemy dużo mniej. Pamiętajmy też, aby świąteczne specjały nakładać na talerzyk kolejno — radzi Aleksandra Pasich, dietetyk z Olsztyna.

Przygotowując świąteczne potrawy warto skorzystać ze zdrowszych zamienników niektórych produktów. — Do sałatki jarzynowej zamiast majonezu użyjmy jogurtu naturalnego — radzi Aleksandra Pasich. — Tradycyjnego karpia zamiast smażyć w głębokim tłuszczu można upiec w folii. Z pewnością będzie smaczniejszy, od tego ociekającego tłuszczem. Zupy można przygotować na lekkostrawnym wywarze warzywnym. A na deser wybierzmy owoce i orzechy — radzi nasz ekspert.

Pamiętajmy o nawadnianiu organizmu. Aby jeszcze bardziej poczuć świąteczną atmosferę do herbaty wrzućmy kilka goździków, cynamon lub anyż. I oczywiście pamiętajmy o wodzie, do której możemy dodać kawałek pomarańczy, limonki, mandarynki i kilka mrożonych malin.
Po biesiadowaniu wskazany jest spacer na świeżym powietrzu. — Świąteczny spacer zawsze służy zdrowiu — mówi Aleksandra Pasich. — To idealny sposób spędzenia czasu razem i dodatkowo pozytywnie wpłynie na trawienie. Pomoże też spalić dodatkowe kalorie — dodaje.
kr

Aleksandra Pasich, dietetyk z Olsztyna
Jeśli pojawią się dolegliwości trawienne sięgnijmy po miętę. Napar ułatwia trawienie oraz pobudza czynności wydzielnicze wątroby i żołądka. Możemy także zaaplikować sobie rozgrzewającą herbatę z goździkami, malinami i kawałkami pomarańczy. Goździki zwiększają wydzielanie żółci, ale także przeciwdziałają wzdęciom i wykazują działanie uspokajające. Polecam także napar z kopru włoskiego. Pobudzi on czynności układu trawiennego i wspomoże wydzielanie żółci. Ponadto przeciwdziała wzdęciom.



Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB